SAÚDSKÁ ARÁBIE LONI PODRUHÉ ZVÝŠILA DOVOZNÍ CLA

Saúdská celní správa na konci prosince oznámila zvýšení dovozních cel na 15 %, zejména na vybrané ovoce a zeleninu a některé domácí potřeby. Cílem je ochrana domácího zemědělství a průmyslu. Saúdská Arábie tak loni zvýšila cla už podruhé.

Ilustrační foto: Shutterstock

V případě zemědělských produktů je však zvýšení dovozních cel pouze sezónní, tedy v měsících, kdy obdobné saúdské výpěstky putují na pulty obchodů. Cílem tedy je, aby se v současné obtížné době nezvyšovaly životní náklady obyvatelstva, ale naopak byla ochráněna domácí pracovní místa. (Více podrobností o jednotlivých položkách na webu Velvyslanectví ČR v Rijádu.)

Druhá kategorie výrobků, kterých se týká zvýšení dovozních cel na 15 %, jsou potřeby pro domácnost, konkrétně rohože, závěsy, provazy, nádobí, klece a nákupní tašky.

Vzhledem k zavedení DPH ve výši 15 % vede zvýšení dovozních cel v těchto položkách v průměru o 11 % k celkovému navýšení cen o cca 26 %. Českým exportérům doporučujeme ověřovat si aktuální dovozní cla na všechny své položky přímo na webových stránkách saúdské celní správy.

Vojtěch Hromek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Rijádu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět