SAÚDI ZVYŠUJÍ CLA NA ŘADU PRODUKTŮ

Celní správa Saúdské Arábie oznámila, že od 10. června zvyšuje dovozní cla na velké množství produktů důležitých pro celou řadu průmyslových odvětví a spotřebního zboží. Cílem pravděpodobně je posílení domácího průmyslu zasaženého ochrannými opatřeními v době pandemie.

Ilustrační foto: Shutterstock

Zvýšení dovozních cel mezi 5 a 10 % se dotýká zejména produktů důležitých pro stavebnictví, kovozpracovatelský průmysl, výrobu cementu, plastů a gumárenský průmysl. Významně byl také rozšířen seznam potravin a potravinářských přípravků, na které dosud žádná dovozní cla nebyla uvalována. Ostatní produkty, kterých se zvýšení týká, jsou zejména: textil, obuv, hračky, stroje a elektrické spotřebiče, nábytek a motorová vozidla. 

Zvýšení dovozních cel ve spojení s oznámeným zvýšením DPH na 15 % (z 5 %) od července 2020 bude mít významný vliv na ceny, zejména pro konečného spotřebitele. Lze tedy očekávat tlak od saúdských importérů na slevy z již dohodnutých cen. Doporučujeme českým exportérům se s novou regulací seznámit a upevnit tak svou vyjednávací pozici. Seznam nových dovozních cel přeložených do angličtiny najdete na webu Velvyslanectví ČR v Rijádu.

Aktuální informace zde.

Vojtěch Hromek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Rijádu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět