Sankt-Petěrburg spustil program modernizace MHD

Petrohradský státní dopravní podnik vyhlásil tendr na dodávku tramvají. Zároveň tím spustil osmiletý program, který předpokládá rozsáhlou modernizaci veřejné dopravy, obnovu energetických a informačních systémů a infrastruktury v tomto ruském městě. Představuje to i šance pro české firmy z oboru.

Ilustrační foto: Shutterstock

Sankt-Petěrburg poptává 57 nízkopodlažních tramvají do konce roku 2023. Celkem se předpokládá dodání 54 dvoučlánkových a tří tříčlánkových tramvajových vozů. Hodnota zakázky se odhaduje na 7 mld. rublů (přibližně 80 mil. eur). Nové tramvaje budou vybaveny moderními bezpečnostními a asistenčními systémy. Jde například o aktivní podporu řízení, systém prioritního průjezdu křižovatkami prostřednictvím satelitního navigačního systému, dálkové ovládání výhybek, nebo monitoring vnějšího a vnitřního prostoru tramvaje se sledováním počtu pasažérů. Hlavní důraz bude kladen na systémy aktivní bezpečnosti a sledování stavu řidiče. Úplné znění vyhlášeného tendru je možné najít na webových stránkách Jednotného informačního systému zadávání zakázek.

V Rusku působí několik výrobců a dodavatelů tramvají, u kterých lze předpokládat zájem o účast ve výběrovém řízení. Jedná se zejména o společnost Transportnye systemy (spojována se zájmy společnosti Transmašholding), běloruský Stadler Minsk, společnost Uraltransmash (patřící uralské společnosti Uralvagonzavod), Ust-Katavskij vagonostroitelnyj zavod (patřící společnosti Rоskosmos), nebo skupinu Sinara, která je partnerem plzeňské Škody Transportation.

Prioritou je ruský původ zboží

Vyhlášený tendr je první etapou osmiletého rozvojového programu dopravního podniku Gorelektrotrans. Program nazvaný „Zachování historie, přechod do budoucnosti“ zahrnuje nejen komplexní obnovu vozového parku, ale rovněž rozsáhlou modernizaci energetických a informačních systémů podnikové infrastruktury. Rozsah modernizace dopravní infrastruktury v Sankt-Petěrburgu otevírá příležitosti pro široké spektrum firem, účastníků výběrových řízení a jejich dodavatelů (výrobců a dodavatelů prostředků MHD, dopravních řídících, informačních a energetických systémů nebo inženýringových společností). Prioritou nových zakázek bude ruský původ výrobců a dodavatelů zboží a služeb.

Nové příležitosti se otevírají zejména pro české výrobce dopravních prostředků a jejich komponentů, kteří mají výrobu lokalizovanou v Rusku. Důraz na moderní technologie a ekologii nabízí rovněž možnosti uplatnění českých inovačních a technologických firem etablovaných na ruském trhu s ruskými partnery. Výhodou může být rovněž nabídka technologií, které nejsou na místním trhu k dispozici a mohly by se uplatnit jako subdodávky komplexnějších řešení místních společností. České společnosti mají možnost ve spolupráci s obchodním oddělením Generálního konzulátu ČR v Petrohradu připravit prezentace svých výrobků a služeb pro potenciální ruské partnery v rámci modernizace elektrické trakce MHD v Petrohradu.

Luboš Laštůvka, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Sankt-Petěrburgu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět