RUSKO ZAVÁDÍ VÝVOZNÍ CLA NA OCELOVÉ VÝROBKY

Ruská vláda na pět měsíců – od letošního srpna do konce roku – zavede vývozní cla na železné a neželezné kovy. Zdražení pocítí i čeští odběratelé.

Ilustrační foto: Shutterstock

Zavedení cel oznámil ministr ekonomického rozvoje Maxim Rešetnikov. Základní sazba bude 15 %, k ní bude ještě přidána specifická část ve formě minimální sazby na tunu produkce. Jak vyplývá z návrhu usnesení vlády Ruské federace „O změně sazeb vývozních cel pro zboží dovážené z Ruské federace mimo státy, které jsou stranami Dohod o celní unii“, se zavedená cla budou vztahovat na produkty přímé redukce železné rudy, primárně z celní skupiny 72 (tyto produkty vyrábí hlavně společnost Metalloinvest).

FIRMY SE „NAPAKOVALY“, TEĎ JE NA ŘADĚ STÁT

Podle vicepremiéra vlády Andreje Bělousova mohou celkové dodatečné příjmy státního rozpočtu dosáhnout 160 miliard rublů. Tato částka představuje pouze 20–25 % dodatečného zisku, který ruským metalurgům přinesla konjunktura na světových trzích. Bělousov se nedávno „proslavil“ prohlášením, že se metalurgické firmy na konjunktuře a růstu cen solidně „napakovaly“ a není tedy od věci, aby si na své přišel i ruský erár.

Zavedení cla nebude mít na metalurgy nejspíš zásadní vliv. Hlavní otázkou ale je, jak dočasná cla skutečně budou. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Viktor Jevtuсhov prohlásil, že ministerstvo zatím očekává, že cla se do roku 2022 skutečně prodlužovat nebudou.

Asociace Ruská ocel se k rozhodnutí vyjádřila odmítavě, podle ní může zavedení vývozních cel vést ke snížení v Rusku vyráběné oceli o jeden milion tun. Aleksej Mordašov, vlastník společnosti Severstal, v reakci na pro něj nevítaný krok ironicky sdělil, že zahraniční konkurenti jsou ruské vládě za takový dar dozajista vděční, protože nová cla pouze zvýší světové ceny oceli. Z toho budou profitovat zahraniční výrobci, jejichž vlády žádná dodatečná cla nezavádí. Rusko ročně vyváží asi patnáct milionů tun oceli, z toho 4,5 milionů tun směřuje do Evropy. Ocel a výrobky z ní patří rovněž mezi hlavní položky našeho dovozu z Ruska, zdražení se tedy dotkne i českých odběratelů. 

Tomáš Hart, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Moskvě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět