Rusko zavádí povinné značení zboží z dovozu

Od letošního roku platí při importu vybraných komodit do Ruské federace povinnost toto zboží označovat. Pro některé produkty, jako například pro obuv, je značení povinné již od června 2019, další zboží se bude do systému zavádět postupně. Produkty přitom musejí být označeny ještě před vstupem na ruský trh, což platí i pro české exportéry.

Ilustrační foto: Shuterstock

Deklarovaným cílem ruských úřadů je minimalizovat trh s padělky, a tím zvýšit kvalitu výrobků. Vybrané zboží bylo již označení podrobeno. Do roku 2024 chce ruská vláda sjednotit tento systém pro všechna průmyslová odvětví, včetně léčiv, oděvů či kojenecké stravy. Centrum pro rozvoj perspektivních technologií je oficiálním operátorem systému digitálního označování a sledování zboží v Rusku, ale i v rámci Eurasijské hospodářské unie.

Od začátku letošního roku ruská vláda zveřejnila řadu návrhů a usnesení o zavedení povinného systému označování výrobků. Důležitá je zejména vyhláška N 515 „O systému označování zboží pomocí identifikace a sledovatelnosti pohybu zboží“, která se věnuje pravidlům a předpisům celého procesu označování zboží, včetně ustanovení o státním informačním systému pro sledování pohybu komodit. V originále ho naleznete na webových stránkách.

Celý systém by měl být zaveden postupně během letošního a příštího roku. Letos v březnu začala registrace obchodů a výrobců v systému značení. Od července 2019 bude povinně označena obuv a bude zahájena registrace lékáren a zdravotnických institucí v systému pro práci s léky. Od letošního prosince budou označeny parfémy a toaletní voda, většina lehkých výrobků, fotoaparátů a pneumatik. Od roku 2020 by mělo dojít k označování léčiv.

Podrobnější informace o procesu povinného označování zboží, včetně právního rámce, lze nalézt i v anglickém jazyce na webu.

Aleš Ottmár a Irina Svobodová, ekonomičtí diplomaté, Velvyslanectví ČR v Moskvě

 

 

Víceprezident HK ČR Bořivoj Minář o exportu do Ruska a Běloruska

Zástupce ředitele odboru ekonomické diplomacie MZV o exportu do Ruska

Ekonomický rada z Velvyslanectví ČR v Moskvě o exportních příležitostech v Rusku