Rumunsko podepsalo s USA dohodu o jaderné energetice

Pro Rumunsko je energetická bezpečnost země prioritní součástí vládní agendy. Během nedávné návštěvy USA proto představitelé rumunské vlády podepsali s americkými zástupci klíčové dokumenty týkající se spolupráce obou zemí při využití jaderné energetiky a ve vojenské oblasti. Partnerství zajistí Rumunsku implementaci nejnovějších technologií a nejvyšších bezpečnostních standardů a zvýší energetickou bezpečnost země.

Ilustrační foto: Shutterstock

Mezivládní dohodu o spolupráci při rozšiřování a modernizaci rumunského civilního jaderného programu podepsali 9. října ve Washingtonu ministr hospodářství, energetiky a podnikatelského prostředí Virgil Popescu a šéf resortu obrany Nicolae Ciuca s ministrem pro energetiku USA Danem Brouillettem. Dokument zdůrazňuje význam strategického partnerství mezi oběma zeměmi v oblasti energetické bezpečnosti v regionu, klade také důraz na mezinárodní spolupráci při snižování uhlíkových emisí.

Rumunsko využije odborných znalostí a technologií USA při budování 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Cernavoda. Jde o nadnárodní projekt (týmy z Rumunska, Francie a Kanady) v hodnotě 8 mld. USD, který je koordinovaný stavební společností z USA. Součástí dohody je i univerzitní spolupráce v jaderné oblasti včetně spolupráce na nové jaderné technologii malých modulárních reaktorů, které vyvíjejí ve Spojených státech. Spolupráce týmů se týká i samotných nových bloků 3 a 4, kde bude instalována technologie CANDU (tj. stejná technologie jako v blocích 1 a 2).

V Rumunsku představuje jaderná energie 18 % domácí produkce elektrické energie. Sektor vytváří 11 tisíc pracovních míst a v souvislosti s plánovaným rozšířením jaderné energetiky by mohlo jít v budoucnu až o 19 tisíc pracovních míst.

Rumunsko využije odborných znalostí a technologií USA při budování 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Cernavoda. Foto: Wikimedia Commons

Na cestě k čistému vývozci energie

Jaderná energetika hraje významnou úlohu v národním energetickém mixu a poskytne zemi spolehlivou energii bez emisí a ve svých důsledcích povede k hospodářskému růstu. V Rumunsku nebyly vybudované žádné nové kapacity elektrické energie a v současnosti země energii musí dovážet. Výstavba reaktorů 3 a 4 by měla energetickému systému přinést 1 400 MW. Jaderná elektrárna Cernavoda společně s dalšími plánovanými jednotkami na bázi plynu umožní, aby se Rumunsko opět stalo čistým vývozcem a zabezpečí spotřebu elektrické energie vlastními zdroji, Jak uvedl Virgil Popescu, nepochybně to povede k poklesu cen.

Virgil Popescu se ve Washingtonu také setkal s předsedkyní Exim Bank Kimberley Reedovou a společně uzavřeli memorandum o porozumění pro financování jaderného projektu JE Cernavoda a dalších energetických projektů v Rumunsku. Balíček financování je podle rumunského ministra dosud největším balíčkem financování, jaký kdy země získala, a podle obou zmíněných aktérů svědčí o důvěře, kterou USA mají ve svého dlouhodobého partnera a klíčového spojence v regionu.

Během oficiální návštěvy USA se Nicolae Ciuca setkal s americkým ministrem obrany Markem Esperem, s nímž podepsal dvoustranný plán dohody o obranné spolupráci na roky 2020 až 2030. Mark Esper při této příležitosti vyzdvihl, že Rumunsko v posledních letech zvýšilo výdaje na obranu na 2 % HDP, tuto skutečnost uvítal jako silný příklad pro ostatní spojenecké státy.

Odklon od Číny

Spolupráci navázalo také Rumunské atomové fórum (ROMATOM) a americký Institut pro jadernou energii (NEI). V USA podepsali Memorandum o porozumění pro spolupráci v oblasti jaderné energie. Rumunsko deklarovalo zájem na revitalizaci své jaderné infrastruktury. Odklon od Číny je tak definitivně dokonán – v roce 2015 podepsala rumunská Nuclearelectrica memorandum o dostavbě 3. a 4. bloku se společností CGN – China General Nuclear Power, kterou vláda premiéra Ludovica Orbana letos v květnu de facto zrušila.

Rumunsko a USA již mají rovněž Memorandum o porozumění pro vývoj technologie 5G, které stanoví kritéria transparentnosti pro poskytovatele, kteří budou vybráni k rozvoji sítí 5G.

Z pohledu českých zájmu i firem je důležité sledovat další vývoj a pokroky při přípravě a vlastním budování nových bloků jaderné elektrárny Cernavoda. Příležitostí pro spolupráci na tomto klíčovém energetickém projektu se naskytne jistě dost.

Rudolf Opatřil, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Bukurešti

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět