RUMUNY ZAUJALA ČESKÁ SMART ŘEŠENÍ

České společnosti, které působí v oblasti „smart“ technologií, mohou využít rostoucí poptávky v Rumunsku. S ohledem na dlouhodobý strategický význam ICT sektoru a jeho plánovanou vládní podporu je pro české inovátorské firmy rumunský trh mimořádně perspektivní. Potvrdila to listopadová průřezová prezentace českých inovativních „smart“ řešení pod názvem „City for the Future 2022“, nebo také „Innovation Patways Romania“.

Ilustrační foto: Shutterstock

Velvyslanectví ČR v Bukurešti identifikovalo ICT, respektive smart technologie jako velké téma a zařadilo jej jako významnou oborovou příležitost. Velkou průřezovou prezentaci českých firem uspořádalo ve spolupráci se zahraniční kanceláří CzechTrade v hlavním městě Bukurešti a poté ve městě Sinaia v župě Prahova. Na prezentaci ve městě Sinaia velvyslanectví kooperovalo s clusterem Wallachia Cluster Consortium.

ŽÁDNÉ SAMOÚČELNÉ HRAČKY

Podzimní projekt významným způsobem přispěl k otevření diskuse o potřebnosti smart řešení v Rumunsku a představení potenciálu českého hi-tech průmyslu. Kladli jsme důraz na aplikovatelná řešení, mnohdy překvapivě jednoduchá, která nicméně mohou zvyšovat kvalitu života ve městech a obcích. Snahou bylo nabídnout koncepční hi-tech alternativy, užitkové „smart“ hodnoty a nikoliv samoúčelné „hračky“ vývojářů.

Třídenního jednání v hlavním městě Bukurešti a ve městě Sinaia se zúčastnilo osobně a prostřednictvím asociací případně on-line přes 20 českých inovativních firem. Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky zastupoval Miroslav Scheiner, manažer pro speciální projekty ze sekce EU a mezinárodního obchodu.

Rumunskou stranu reprezentovaly organizace sdružené v rámci neformálního inovativního clusteru Wallachia Cluster Consortium, dále organizace zřizované municipalitami, integrátoři, clustry, představitelé oborových asociací, zástupci významných stavebních firem, resp. městských dopravních společností a v neposlední řadě činitelé vysokých škol.

Rumunskou státní správu zastupovali státní tajemník ministerstva dopravy a infrastruktury Ionut Savoiu a generální ředitel ministerstva zemědělství Viorel Morarescu.

Celkem se akcí aktivně účastnilo několik desítek konkrétních zájemců z celého Rumunska.

JEDNÁNÍ ČESKÝCH FIREM

Rumunskému auditoriu se v Bukurešti a poté v Sinaia představily následující české firmy:

  • Exportní aliance Elements for Smart City, která zastupuje 16 firem
  • Moram CZ – infrazářiče ve službách oprav povrchů silnic
  • EV Expert – specialisté na nabíjecí stanice
  • Synpo – nanotechnologie, úpravy povrchů
  • Brněnské komunikace – nabídka řešení dopravy
  • Munipolis – chytré komunikační sítě
  • mmcite ro – spojení smart řešení s designem

Po oficiálních prezentacích byly pro české společnosti připravené B2B jednání a konzultace. Dle oboustranných reakcí účastníků přinesly první pozitivní výsledky, na kterých lze stavět. Byly dohodnuty konkrétní formy spolupráce i následná jednání včetně návštěvy rumunských firem a lokalit jako například výjezd exportní aliance do župy Prahova. S hospodářskou komorou této župy velvyslanectví dlouhodobě spolupracuje.

V případě zájmu o bližší informace kontaktujte ekonomický úsek velvyslanectví v Bukurešti.

Rudolf Opatřil, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Bukurešti

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět