Rozvoji zemědělství a lesnictví v Zambii pomáhá i česká technika
Zemědělství a lesnictví zaměstnává až 80 % rychle rostoucí populace Zambie. Ukazuje se, že místní farmáři potřebují hlavně spolehlivé a jednoduché technologie. Patří mezi ně i lis a plnička lahví, které venkovské komunitě nedaleko města Livingstone dodalo Česko v rámci rozvojového projektu.
Olej z ořechů stromů mongongo je považován za superpotravinu. Na farmě v Mukuni se lisuje i díky české technologii. Foto Shutterstock
Za takzvaným malým lokálním projektem stojí krajanka Kamila Tembo, která aktivně spolupracuje s venkovskými komunitami v oblasti Mukuni nedaleko města Livingstone. Napomohla navázání obchodního partnerství mezi českou společností Farmet a obchodním družstvem Booma Women Cooperative. Tato iniciativa, kterou již podruhé podpořilo Velvyslanectví ČR v Lusace, poskytuje ženám z komunity Mukuni udržitelný zdroj obživy založený na místních zemědělských a lesnických zdrojích.
Klíčovou součástí projektu je lis na semena od české společnosti Farmet, který byl navržen pro snadné ovládání a minimalizaci chyb. Lis, napájený solárními panely, snižuje provozní náklady a zajišťuje dlouhodobou udržitelnost. Díky němu mohou místní komunity efektivně zpracovávat semena, ořechy a další plodiny místních lesů, ze kterých je možné získat kvalitní a výživný olej. Dalším důležitým prvkem projektu je plnička lahví od společnosti Czech Brewery System. Tato automatizovaná plnička, rovněž připojená k solárnímu zdroji energie, umožňuje rychlé a hygienické plnění lahví, což zvyšuje produktivitu provozu a snižuje náklady.
Projekt Booma Women Cooperative cílí na zaměstnanost žen, které jsou na trhu často znevýhodněny. Foto Kamila Tembo
Superpotravina ze stromů
Klimatické změny mají vliv na různé aspekty životního prostředí, včetně lesnické produkce. Projekt komunitního družstva Booma Women Cooperative pod českým expertním vedením zakoupil proto také klimatické sensory od české firmy EMS Brno, které měří vlhkost a srážky, tedy klíčová data pro správné plánování, zavlažování a management lesa a zemědělských ploch farmy. Jedním ze specifik lokality Mukuni je totiž jedinečná fauna a flóra, včetně stromů mongongo (S. rautaneii), jejichž ořechy se díky jedinečným výživovým vlastnostem považují za takzvanou superpotravinu. Olej těchto ořechů má navíc širokospektrální využití nejen v potravinářství, ale také například při výrobě kosmetiky.
Investice do inovativních technologií přispívají ke snížení nákladů a zlepšení konkurenceschopnosti komunitních zemědělských a lesnických družstev. Pro místní ženy znamenají lepší pracovní podmínky a možnost dlouhodobého zaměstnání, stabilní příjem a postupné zlepšení kvality života. Kvalitní zambijské produkty, mezi které olej mongongo bezesporu patří, navíc nachází své zákazníky nejen mezi místními, ale stále častěji také mezi turisty a milovníky kvalitní africké kosmetiky. Právě ta může díky tradičním a výživným ingrediencím směle konkurovat konvenční kosmetice nadnárodních značek.
Pomoc formou joint ventures
Česko podporuje společnou evropskou iniciativu v rozvojové spolupráce, jejíž cílem je budování společných zemědělských a lesnických firem (joint ventures) se Zambií. Projekty rozvojové spolupráce tak mohou představovat vstupní bránu pro širší uplatnění českých technologií a strojů na zambijském trhu. Společné podniky jsou podstatné pro přilákání evropských investic do rozvíjející se ekonomiky Zambie a pro nastavení silných hodnotových řetězců, díky nimž by došlo k dalšímu upevnění obchodních vztahů mezi Zambií a členskými zeměmi EU.
Milan Kalců, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Lusace
Kamila Tembo, farmářka, Mukuni