RODINNÉ MORAVSKÉ VINAŘSTVÍ SE PROSADILO V KALIFORNII

Rodinné vinařství Spěvák si úspěšně získává další zákazníky v USA. Prosadilo se v Kalifornii, Mekce amerického vinařského průmyslu, a řídí odtamtud svou další expanzi.

Ilustrační foto: Shutterstock

Příběh Veroniky Wills, která pochází z rodinného Vinařství Spěvák z jižní Moravy, je příkladem a inspirací toho, že špičkové produkty vyráběné z kvalitních surovin mohou oslovit i náročného kalifornského zákazníka. Jako studentka Vysoké školy chemicko-technologické v Praze často jezdila na Moravu pomáhat na vinohradu. Později ji studium mikrobiologie zavedlo až do dalekého Baton Rouge v Louisianě, kde se seznámila se svým manželem Deonem – občanem Spojených států. Byl to právě on, kdo přesvědčil rodinu Spěváků, že kvalitní moravská vína patří na americký trh. 

 Již v roce 2006 začali Veronika a Deon průzkumem trhu a hledáním distributorů, ale založení rodiny a profesní kariéry odsunulo jejich snahy na čas na boční kolej. Tuto skutečnost však změnila návštěva Veroničiných rodičů o Vánocích v roce 2019 v Cape Cod ve státě Massachusetts, kde se rodina usadila. Tatínek František Spěvák nelenil a v rámci návštěvy zorganizoval několik řízených degustací pro jejich americké přátelé. Po návratu na Moravu připravil tři speciální kupáže, každé z nich asi 1000 lahví, tak, aby se odlišovaly od typické nabídky, ale současně aby oslovily amerického zákazníka.  S podporou celé rodiny v Česku se pak Veronika s manželem rozhodli založit firmu Wills International na dovoz a distribuci kvalitních moravských vín do USA.

Koronavirus paradoxně pomohl rozjezdu

Paradoxně i díky pandemii měla Veronika s Deonem dostatek času zaměřit se na všechny formální kroky související se založením firmy, včetně webových stránek, sociálních médií, návrhu etiket, vypracování marketingové strategie a přípravu všech technických informací. Mezitím Veronika úspěšně ukončila WSET (The Wine & Spirit Education), kde získala certifikát. Závěrečnou zkoušku složila přesně v den, kdy dorazila první dodávka českých vín speciálních kupáží do Spojených států. Ukázalo se, že její tatínek měl pravdu – všechna tři vína chuťově apeluji na americké, ale současně i české chuťové buňky. Ty se nyní prodávají pod značkou Moravian White, Moravian Rosé and Moravian Red by Spevak Winery a zcela zaslouženě si získávají své místo na americkém trhu. U Moravského bílého vína, což je cuvée známého Chardonnay a nové Vesny, překvapí čistota vína a primární charakteristika, jelikož Vinařství Spěvák  u bílých a růžových vín využívá pouze reduktivní procesy (tedy bez přístupu kyslíku) a vyhýbá se tím i použití sudu, čímž vybočuje z hlavního proudu výroby Chardonnay v USA.

Během letošního léta uspořádala Veronika soukromou degustaci pro přátele, a české krajany v Mekce vinařství jižní Kalifornie, Temecule. V té době již připravovala druhou řadu moravských vín z Vinařství Spěvák – Hibernal, Muscaris a Ananasové ranné. A díky této příležitosti se seznámila s krajanem a importérem českého piva Jiřím Kosem z firmy American Suppliers Group, který již nějakou dobu uvažoval o dovozu českých vín do Kalifornie. Vína Spěvák Jiřího oslovila a díky svým zkušenostem s distribucí alkoholu byl schopen velmi rychle zrealizovat jejich převoz do Kalifornie a umožnit jejich prodej již v předvánočním období. E-shop je momentálně v přípravách. Přestože se obchod teprve rozbíhá, Veronika i Jiří věří, že budou schopni vybudovat distribuční sítě i do dalších států na západě USA.

Nejen byznys, ale i osvěta

Veronika a Deon a celá jejich rodina vidí dovoz vína Spěvák jako prostředek k osvětě o České republice a propagaci světových vín, které odtud pochází. Vína z Čech a Moravy jsou kvalitní, osvěžující a často pochází z aromatických odrůd, které jsou zatím málo známé na americkém trhu. Posezení nad dobrou skleničkou vína propojuje místní komunity a krajany, je to tradice, kterou stojí za to předávat dál i v USA. A o to se Veronika a Deon snaží. 

Jana Přikrylová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát ČR v Los Angeles

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět