PROGRAM „RYCHLÁ ITÁLIE“ – STAMILIARDOVÉ INVESTICE DO INFRASTRUKTURY

Italské ministerstvo dopravy připravilo program „Rychlá Itálie“, jehož součástí jsou investice kolem 200 miliard eur na posílení infrastruktury.

Významnou křižovatkou dopravních cest je město Milán. Foto: Shutterstock

​V Římě počítají s realizací prioritních infrastrukturních děl během příštích patnácti let. Cílem je posílit leteckou, železniční i přístavní dopravní síť. Vláda zároveň vidí v rozvoji vysokorychlostní železniční, silniční i dálniční sítě předpoklad pro zvýšení konkurenceschopnosti italských firem.

ODLEHČENÍ DOPRAVNÍCH KOMUNIKACÍ

„Rychlá Itálie” by měla umožnit posílení dálniční kapacity, odlehčení městských komunikací i vyšší přístupnost k průmyslovým parkům a zároveň oživit domácí poptávku a růst hrubého domácího produktu. Italská vláda má aktuálně k dispozici již 113 miliard eur. Tyto zdroje jsou určeny především pro železnice. Na silniční a dálniční sítě vyčlenila vláda částku ve výši 54 miliard eur, z nichž je k dispozici ihned 45 miliard. Z těchto prostředků půjde hlavní část na dálniční a silniční síť, dalších 20 miliard na prostředky hromadné dopravy, 5 miliard na přístavy a 3 miliardy na letiště.

Mezi prioritní projekty patří dokončení dálničního obchvatu Campogalliano-Sassuolo, který má strategický význam pro přístup k průmyslovým oblastem, kde se vyrábí italská keramika; a dále dálnice A36 v Lombardii (Pedemontana lombarda) nebo rychlostní silnice v Benátsku (Pedemontana veneta). Dalšími významnými projekty jsou dokončení regionální dálnice mezi městy Reggio Emilia a Ferrara, údržba a modernizace rychlostní silnice SS 106 v Kalábrii a rekvalifikace dálnice A19 na Sicílii. Zároveň se chystají úpravy stávající silniční sítě včetně údržby mostů, viaduktů a zajištění bezpečnosti seizmicky ohrožených infrastruktur.

APEL NA URYCHLENOU REALIZACI

Italské podnikatelské a průmyslové svazy ze sektoru dopravy a logistiky plán „Rychlá Itálie“ uvítaly a apelují na urychlenou realizaci infrastruktur důležitých pro logistiku a přepravu zboží.

Vypisované tendry uvádí na svých stránkách Ministerstvo dopravy Itálie.

Marcel Sauer, ekonomický diplomat

Andrea Nimmerfrohová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Římě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět