PŘÍMÁ LINKA PRAHA – KÁHIRA POSÍLÍ RŮST OBCHODU I TURISTIKU

Po více než deseti letech se navrací přímé letecké spojení mezi Prahou a Káhirou. Spoj Smartwings poletí od letošního listopadu prozatím dvakrát týdně s předpokladem navýšení spojů během letních měsíců. Praha se tak konečně zařadí po bok Vídně, Varšavy či Budapešti, které ve středoevropském regionu disponují přímou linkou s egyptskou metropolí již delší dobu.

Ilustrační foto: Shutterstock

Zavedení přímé linky je výbornou zprávou především pro české podnikatele. Z pohledu byznysu, který se odehrává zejména v hlavním městě a okolí, nebyla dosavadní charterová spojení s přímořskými resorty (Hurgáda, Marsá Alam a jiná) příliš praktická, a bylo tedy třeba létat do Káhiry s mezipřistáním. Pro řadu českých firem, které o vstupu na egyptský trh teprve uvažují, ale i pro ty, které se na něm již etablovaly, půjde o značnou úsporu času a potažmo peněz, neboť navazování osobních vazeb a jednání přímo v místě je jedním ze základních předpokladů úspěšného byznysu v Egyptě. Budování kvalitního a dlouhotrvajícího partnerství se tedy bez častého létání do Egypta neobejde. V přepočtu na obyvatele je navíc objem obchodu mezi Českem a Egyptem výrazně vyšší než v případě Rakouska, Polska a Maďarska a totéž lze říci o počtu turistů, kteří za krásami Egypta každoročně míří.

Jednou z priorit egyptské vlády je lokalizace výroby napříč odvětvími, která si klade za cíl snížení závislosti na dovozech i posilování konkurenceschopnosti. Vytváření vlastního průmyslu ovšem vyžaduje masivní investice do kvalifikace egyptských pracovníků a s nimi spojené zaškolování v Česku (totéž samozřejmě platí pro české experty vyslané do Egypta). Jelikož jdou v případě velkých kontraktů čísla proškolovaných do stovek, létáním přímo se obecně zatraktivní možnost přesunu výroby do Egypta.

Spoj zjednoduší i cesty Egypťanů do ČR

Lze předpokládat, že přímá linka posílí i obousměrný turismus. Češi budou moci snadněji cestovat za pyramidami v Gíze, Sakkáře či káhirskými památkami i muzei nebo do destinací na severním pobřeží Egypta. Pro Egypťany se naopak otevírá cesta do Česka bez nutnosti tranzitu přes okolní země – vzhledem k tomu, že aglomeraci okolo hlavního města obývá cca 22 miliónů lidí, naprostá většina turistů směřující do Evropy využívá letů právě z mezinárodního letiště v Káhiře. Egypťané navíc projevují stále větší zájem o zdravotní turistiku a čím dál víc z nich si je tradice českých lázní a léčivých pramenů vědoma. Přímé spojení s Prahou tak zjednoduší cestu egyptských turistů do často příhraničních lázeňských destinací, což může být pobídkou pro podnikatele v lázeňském průmyslu.

Ondřej Cuchý, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Káhiře

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět