POŽÁRNÍ OCHRANA TUNELŮ JE NADĚJNÝM OBOREM ČESKO-ŠVÝCARSKÉ SPOLUPRÁCE

Požární ochrana tunelů patří ve Švýcarsku k nejlepším na světě. Také české firmy mají v tomto oboru co nabídnout. Česko-švýcarská spolupráce se tak vyloženě nabízí. Tím spíše, že ostravská firma K.B.K. Fire už branou na švýcarský trh prošla dávno – v tamních tunelech už mnoho let realizuje kouřové testy.

Kouřový test švýcarského tunelu Sachsen realizovala ostravská firma K.B.K. Fire. Foto: Zdeněk Eliáš, Velvyslanectví ČR v Bernu

Potenciál česko-švýcarské spolupráce potvrdila také mezinárodní konference Požární bezpečnost tunelů 2021, která se uskutečnila v Rožnově pod Radhoštěm na konci září. Organizátorem byla právě firma K.B.K. Fire. Velvyslanectví ČR v Bernu se podařilo pro konferenci získat hvězdného účastníka – jednoho z nejuznávanějších světových projektantů a specialistů na tunelovou techniku Marca Betteliniho. Jeho návštěva České republiky se uskutečnila v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie PROPED ministerstva zahraničí.

Přednáška Marca Betteliniho na téma Riziková analýza tunelových staveb patřila k vrcholům celé konference se 180 účastníky, což potvrzovaly dotazy českých a slovenských odborníků a následná tematická diskuze. Účastníci rovněž velmi ocenili, že Marco Bettelini byl ochoten i v dnešní době cestovních zákazů a příkazů přicestovat do Rožnova osobně.

ŠVÝCARSKÁ ZKUŠENOST S MNOŽSTVÍM TUNELŮ

Mnoho konferencí s podobným tematickým zaměřením se v Evropě nekoná. A účast švýcarského odborníka ji velmi obohatila – země helvétského kříže patří díky svým bohatým zkušenostem se stavbou a správou mnoha tunelů v tomto vysoce specializovaném oboru ke světové špičce.

Jedno z konferenčních vystoupení patřilo i ekonomickému specialistovi Velvyslanectví ČR v Bernu Zdeňku Eliášovi, který přítomné seznámil s cíli a nástroji ekonomické diplomacie i s podporou, již může velvyslanectví poskytnout zájemcům o česko-švýcarskou a česko-lichtenštejnskou spolupráci v ekonomické oblasti. A jak názorně ukázala rožnovská konference, je Velvyslanectví ČR v Bernu připraveno zájemcům pomoci.

Pro více informací o projektech na podporu ekonomické diplomacie PROPED navštivte stránky Ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Pro více informací o příští Mezinárodní konferenci Požární ochrana tunelů 2022 navštivte stránky pořadatele, společnosti K.B.K. Fire.

Zdeněk Eliáš, ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Bernu

FOTOGALERIE

 

Konference v Rožnově pod Radhoštěm. Foto: Zdeněk Eliáš, Velvyslanectví ČR v Bernu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět