Portugalsko je evropská lithiová jednička. Chce otevřít nová ložiska

Portugalsko má vůbec největší zásoby lithia v Evropě. I proto hodlá vybudovat první rafinérii na lithium na starém kontinentu. Pro české komerční a výzkumné subjekty působící v oblasti průzkumu, těžby a zpracování rud se tak otevírají zajímavé příležitosti ke spolupráci.

Ilustrační foto: Shutterstock

Podle údajů BP Statistical Review of World Energy vyprodukovalo v roce 2021 Portugalsko 900 tun lithia, což z něj činí sedmého největšího producenta na světě. US Geological Survey dále konstatuje, že Portugalsko je s přibližně 60 tisíci tunami v přepočtu na výkon šestou zemí na světě s největšími zásobami lithia. Více tohoto strategicky důležitého kovu ve své půdě má jen pět mimoevropských zemí: Chile, Austrálie, Argentina, Čína a Brazílie.

V tomto kontextu portugalská vláda vyhlásila záměr vypsat mezinárodní výběrové řízení na udělení práv na průzkum ložisek lithia. Počátečních 11 oblastí s identifikovaným potenciálem pro průzkum těžby lithia bylo i na základě výsledků strategického posouzení vlivu na životní prostředí omezeno na šest nejperspektivnějších, které všechny leží na severu země.

Čisté lithium na export

Portugalskou strategií do budoucna je vyvážet do zahraničí již zpracované lithium, a nikoliv pouhou rudu. Tato podmínka bude součástí zadávacích podmínek výběrového řízení na průzkum ložisek, a proto se zájemci musejí zavázat ke zpracování lithia v Portugalsku, aby jejich projekty mohly být schváleny. V současné době probíhá příprava specifikace zadávacích podmínek pro zahájení mezinárodního výběrového řízení, což je proces, který může trvat až pět let.

V posledních měsících se nejvíce hovoří o nejpokročilejším projektu Mina do Barroso v Montalegre – Vila Real, který realizují společnosti Galp a Savannah Resources. Jedná se o povrchový a hlubinný důl, který by měl ročně vyprodukovat více než milion tun suroviny, což by stačilo na výrobu baterií pro 250 až 500 tisíc automobilů na elektrický pohon ročně.

Společnost Galp a švédský gigant Northvolt rovněž plánují vybudovat ve městě Setúbal nedaleko Lisabonu vůbec první evropskou rafinérii lithia. Jedná se o megaprojekt, který má umožnit zásobování gigafactory společnosti Northvolt, která je v současnosti budována v severním Švédsku na místě někdejší papírny. Northvolt očekává, že lithium rafinované v Portugalsku jí umožní přímo konkurovat největším hráčům, kteří v současné době dominují trhu – Číně, Jižní Koreji a Japonsku, což jsou země, jež aktuálně vyrábějí více než 90 % baterií používaných na celém světě. Produkce švédského výrobce má směřovat především do evropských automobilek jako například BMW, Volkswagen a Volvo, kterým by měla zásadně napomoci v rámci procesu elektrifikace jejich flotily, a to i v reakci na plán EU zakázat od roku 2035prodeje automobilů produkujících emise CO2.

Přeshraniční projekt se Španělskem

V souvislosti s rozvojem těžby a zpracování lithia v Portugalsku stojí za povšimnutí i zahájení přeshraničního projektu spolupráce na výzkumu a vybudování velkokapacitních úložišť elektrické energie se Španělskem, které bylo oznámeno v listopadu 2022 během společného zasedání vlád obou zemí. 

Petr Klíma, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Lisabonu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět