Portugalsko drží pro zboží otevřené hranice

V souvislosti s bojem proti celosvětové pandemii nemoci Covid-19 přistoupilo Portugalsko k přijetí řady opatření, která mají nemalý vliv na domácí ekonomiku. Jeho snahou je však i přes určité restrikce, a to zejména na společné hranici se Španělskem, v maximálně možné míře zachovat volný pohyb zboží.

Ilustrační foto Shutterstock

Mezi Portugalskem a Španělskem existují od poloviny března hraniční kontroly, jež jsou plánovány minimálně do poloviny května. Jejich cílem je zamezit volnému pohybu potenciálně rizikových osob, které nemají konkrétní a specifické důvody pro přechod hranice. Jedná se de facto o zamezení volných cest za účelem turistiky, nákupů apod. Na portugalské straně je za hraniční kontroly zodpovědná Cizinecká a pohraniční služba (SEF) ve spolupráci s bezpečnostními složkami.

Portugalsko také snížilo počet pozemních hraničních přechodů se Španělskem na následujících 9 lokalit:

Valença (Viana do Castelo) – Tuy;

Vila Verde da Raia (Chaves) – Verín;

Quintanilha (Bragança) – San Vitero;

Vilar Formoso (Guarda) – Fuentes de Oñoro;

Termas de Monfortinho (Castelo Branco) – Cilleros;

Marvão (Portalegre) – Valência de Alcântara;

Caia-Elvas (Portalegre) – Badajoz;

Vila Verde de Ficalho (Beja) – Rosal de la Frontera;

Vila Real de Santo António (Faro) – Ayamonte.

Kromě omezení počtu přechodů však pro pohyb zboží žádné specifické překážky neexistují. Je ale třeba počítat s prodloužením doby pro celní odbavení nebo překročení pozemní hranice se Španělskem. Přesto se jedná o relativně nevýznamné změny; prioritou portugalských orgánů je snaha o dosažení rovnováhy mezi usnadněním obchodu (prostřednictvím rychlého odbavení zboží) a ochranou společnosti (prováděním nezbytných kontrol). Ve srovnání s osobní dopravou je však nákladní doprava přijatými opatřeními zasažena minimálně.

Portugalské celní orgány se při vstupních kontrolách přednostně věnují dodávkám zdravotních ochranných prostředků. Kromě těchto komodit jsou dále upřednostňovány dodávky základního zboží, jako jsou potraviny, léky, zdravotnické prostředky a osobní ochranné prostředky pro využití ze strany obyvatel. Podle vyjádření obchodníků jsou dovozy do Portugalska zasaženy o poznání méně než vývozy, v jejichž případě trvají kontrolní a celní procedury na hranicích déle. 

Vylidněné ulice Lisabonu svědčí o tom, že lidé zůstávají doma. Foto Shutterstock

Vzpruha pro e-shopy

Také Portugalsko zavedlo pravidla udržování sociální vzdálenosti.  Vzrostl tak počet lidí pracujících v režimu home office, studujících distanční formou, případně i příslušníků rizikových skupin obyvatelstva, kteří dobrovolně setrvávají v domácí karanténě. To vše má příznivý vliv na rozvoj elektronického obchodu v zemi. Po propadu v prvních týdnech pandemie, jenž byl dán především nejistotou a zvykáním si na restriktivní opatření, se postupem času čísla zvyšují. Došlo již dokonce ke zvýšení hodnoty průměrného nákupu na 39,7 eur z 37,5 eur v době před pandemií. Portugalský daňový úřad v této souvislosti doporučuje, aby zákazníci nakupovali v e-shopech se zabezpečenými stránkami (ověření datovým protokolem SSL) a aby vždy pátrali po původu zboží, bez ohledu na to, zda kupují prostřednictvím e-shopů s adresou v EU. Obecně je v Portugalsku oblast e-commerce dlouhodobě považována za jednu z nejperspektivnějších a pandemie Covid-19 se de facto stala vítaným stimulem dynamizace jejího růstu.

Naskýtá se tak příležitost pro řadu českých technologických firem a společností provozujících elektronické obchody, aby se více soustředily na místní trh o stejné velikosti, jakou má ČR, a zajímaly se o nákupní chování obyvatel Portugalska. Měly by také zvážit lokalizaci svých stránek do portugalštiny, a to včetně prvků digitálního marketingu. Tímto způsobem je možné rozšířit dosah své nabídky na portugalský trh. 

Petr Klíma, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Lisabonu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět