PORTUGALSKO BUDE VRACET DPH ZA UBYTOVÁNÍ, KULTURU A JÍDLO V RESTAURACÍCH

Portugalská vláda spustila počátkem června zajímavý nástroj na podporu odvětví, která byla v rámci domácí ekonomiky celosvětovou pandemií nemoci covid-19 postižena nejvíce. DPH z útrat zákazníků pohostinství, ubytovacích služeb a kultury chce stát lidem vracet prostřednictvím kreditů.

Program „DPHvoucher“ (v portugalštině IVAucher ) umožní individuálním spotřebitelům vytvářet si kredit v podobě plné výše DPH související s platbami za zboží a služby ve výše uvedených sektorech během měsíců června, července a srpna 2021. K účasti v programu stačí jednoduchá registrace na příslušných webových stránkách, případně ve speciální aplikaci pro chytré mobilní telefony. Vlastní kredit budou moci zákazníci sbírat tak, že v okamžiku vydání daňového dokladu při placení nahlásí obsluze své osobní daňové identifikační číslo.

Získaný kredit v podobě navrácené DPH budou moci zákazníci utratit v druhé fázi programu, která bude probíhat od října do prosince 2021. Při platbách za zboží a služby v pohostinství, ubytovacích službách a kulturních zařízeních bude možné využít nahromaděný kredit až do výše 50 % hodnoty dalších plateb.

S využitím nástroje počítal již návrh státního rozpočtu na rok 2021, přičemž vláda očekává, že do cílových sektorů přinese dodatečné prostředky ve výši cca 200 mil. eur (asi 5,1 mld. Kč).

Petr Klíma, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Portugalsku

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět