PORTORIKO MŮŽE BÝT ŠANCÍ I PRO ČESKÉ FIRMY

Portoriko je jedním z ostrovů v Karibském moři, který patří mezi nezačleněné státy USA. Světu má co nabídnout, a to i po ekonomické stránce. Pro ekonomiku Portorika je typický spíše lehký průmysl, přičemž pobočky zde mají zejména chemické či farmaceutické firmy (AstraZeneca, Pfizer, Biovail, Mylan, Johnson&Johnson a mnoho dalších).

Agrární sektor zůstává klíčovým odvětvím portorické ekonomiky. Na snímku kávovníková plantáž. Foto: Shutterstock

Nejvíce poboček mají na Portoriku společnosti ze Spojených států. Díky nim se zvyšuje nabídka pracovních příležitostí, což má pozitivní vliv na životní úroveň místních obyvatel. Pro americké společnosti je přítomnost na Portoriku výhodná vzhledem k nižším sazbám daní, než jaké by tyto společnosti platily na území USA. Portoriko bezesporu nabízí obchodní příležitosti i pro české firmy.

VÝZNAMNÝ AGRÁRNÍ SEKTOR

Ekonomicky významná je pro Portoriko mimo jiné zemědělská produkce a následné zpracování zemědělských produktů, například tabáku. Ostrov leží v tropickém pásu, a tak je zdejší klima příznivé pro pěstování cukrové třtiny, kávy, banánů, manga, citronů, oliv, kokosu či dalších plodin.

Mezi další průmyslová odvětví, která jsou na Portoriku zastoupena, patří například biotechnologie, zejména biotechnologie zemědělské, které mají přispět k pěstování nových plodin budoucnosti. Důležitý je výzkum zaměřený na nové odrůdy kukuřice, sóji, čiroku, slunečnic či bavlny. Mezi výhody pro podnikání v této oblasti patří místní klima, kvalifikovaná a profesionální pracovní síla, kvalita půdy a akademická zemědělská výzkumná centra. 

PESTRÉ SPEKTRUM ODVĚTVÍ

Své zastoupení tu má také výroba lékařských přístrojů. Na Portoriku sídlí závody, které se zabývají výrobou zdravotnických prostředků, jako jsou chirurgické nástroje, pomůcky pro oční lékařství, vybavení pro zubní lékařství, ortodontické předměty, zubní protézy či laboratorní přístroje.

Portoriko dále nabízí kombinaci kvalifikované a dostupné práce pro textilní a obuvnický průmysl. Vyrábějí se zde oděvy, obuv či doplňky například pro potřebu ozbrojených složek. Také v tomto odvětví se uplatňují nejrůznější inovace související například s vývojem a využitím nanotechnologií. Pro ministerstvo obrany se na Portoriku vyvíjejí také „chytré textilie.“

Tamní produkce lehké elektrotechniky pak zahrnuje výrobu navigačních, měřících, elektromedicínských a řídicích přístrojů. Vedle toho je zde zastoupena i výroba polovodičů či jiných elektronických součástek, počítačů či periferního zařízení.

NOVÉ PŘÍLEŽITOSTI V DŮSLEDKU PANDEMIE

Na Portoriku se rýsují i obchodní příležitosti pro české firmy. Koronavirová krize se nevyhnula ani tomuto ostrovnímu státu a nové příležitosti pro spolupráci nabízí například oblast IT či výroba zdravotnických prostředků, o něž je v souvislosti s pandemií covid-19 globálně zvýšený zájem. Oblast informačních technologií je obecně atraktivním oborem, nyní však přitahuje pozornost ještě větší. Zároveň se jedná o segment trhu, ve kterém mají české firmy rozhodně co nabídnout.

Aneta Baudyšová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět