PORTÁL OBČANA I CHYTRÉ SVĚTLO. SRBOVÉ SE V ČESKU ZAJÍMALI O SMART TECHNOLOGIE

Elektronický portál občana, chytré projekty pro dopravu a venkovní osvětlení nebo digitální plánování rozvoje: to jsou jen některé perspektivní oblasti, které vyplynuly z listopadové incomingové mise zástupců srbských měst a IT expertů do Česka.

Ilustrační foto: Shutterstock

Cílem mise, která proběhla v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie PROPED, byla především praktická prezentace našich moderních technologií a nabídka spolupráce. Do Česka přijeli zástupci deseti významných srbských měst, zastoupen byl například Bělehrad, Niš, Kruševac, Kragujevac, Leskovac, Novi Pazar, Užice, Vršac, Vranje a Pirot.

Zaostřeno na smart cities

Početná incomingová mise na podporu obchodní spolupráce v tomto sektoru, která proběhla ve dnech 15. – 19. listopadu, zahrnula ve svém programu připraveném v rámci akcí českého předsednictví v Radě EU (CZ PRES 2022) účast na Konferenci EU – Western Balkans: Smart Cities Economic Forum, kterou organizovalo ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu. O tom, jak podpořit chytrý a udržitelný rozvoj měst v kontextu zelené a digitální transformace, diskutovali zástupci veřejné správy a místní samosprávy ze zemí západního Balkánu, představitelé institucí EU, finančních institucí, mezinárodních organizací a ekonomického sektoru. Účastníci měli možnost podělit se o své zkušenosti s řešeními na téma smart cities a využití relevantních finančních nástrojů zejména v oblasti dopravní infrastruktury, odpadového hospodářství či vodního hospodářství.

V Kongresovém centru Praha byla pro všechny účastníky kromě panelových vystoupení a diskuze u kulatých stolů příležitost osobních jednání se zástupci řady českých firem – například Smart Plan, Cross Zlín, Market Connect, Ecoten (Smart Energy Solutions), T-Mapy nebo Green Center (Light for Parking). Jednání ukázala nejen velmi vysoký zájem o zavádění nových technologií a inovativních řešení do správy srbských měst a obcí.

V rámci programu měla srbská delegace možnost navštívit také západočeskou metropoli – město Plzeň, která se prezentuje jako „město chytrých řešení“. Srbská delegace, kterou doprovázel i srbský velvyslanec Berislav Vekić, navštívila v Plzni kromě magistrátu města i Správu informačních technologií s prezentací využívání dronů. Dále jednala delegace s představiteli společnosti Škoda Transportation, poté se ještě seznámila s praktickým využitím moderních technologií na Smart Cities Polygonu, kde jednala se zástupci firmy Omexon GA Energy.

Mise navázala na prezentace v Srbsku

Jednání srbské delegace v Česku, bylo svou úrovní s osobní účastí primátorů a starostů zcela unikátní. Dragana Sotirovski, primátorka Niše, jihovýchodní metropole Srbska s 260 tisíci obyvateli, jednoznačně potvrdila rozsáhlé možnosti spolupráce v sektoru chytrých řešení a technologií. Incomingová mise navázala na dvě předchozí prezentace, které byly v Srbsku ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR úspěšně realizovány na téma smart cities.

Srbové se v zajímají například o projekty elektronických portálů občana, digitální projekty pro plánování rozvoje, autonomní dopravu, chytré parkování, požární senzoriku, chytré a úsporné venkovní osvětlení či městské inovátorské startupy. Za zajímavý byl označen rovněž segment e-mobility, autonomního řízení, vozovkových senzorů, chytrých křižovatek nebo detekce chodců a vozidel.

Miroslav Čančík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bělehradě

 

FOTOGALERIE

Zástupci srbských měst sondovali v ČR možnosti spolupráce na téma smart cities. Foto: Velvyslanectví ČR v Bělehradě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět