„PHOENIX IS HOT.“ TAMNÍ INOVAČNÍ SYSTÉM JE ZAJÍMAVÝ I PRO PRAHU

„Phoenix is hot“ platí nejen o počasí, ale i pro celý lokální inovační ekosystém tohoto města. Jeho součástí jsou Arizona State University, City of Phoenix a další organizace zaměřené na podporu podnikání a rozvoj technologií. Phoenix a celá Arizona mají co nabídnout také Praze a Česku. Kromě příležitostí pro začínající startupy, kterým otevírají cestu k uplatnění jejich produktů a inovačních technologií, nabízí také možnosti pro zahraniční investory. Přesvědčili se o tom i účastníci květnové podnikatelské mise českých firem.

Ilustrační foto: Shutterstock

Boom v oborech inovačních technologií, kybernetické bezpečnosti nebo biotechnologií je ve Phoenixu vidět na každém kroku. Město láká mladé talenty a sází na otevřený přístup k podnikání i pro partnery ze zahraničí, kterým nabízí v porovnání s mnoha jinými místy v USA cenově dostupné místo pro život.

PARTNERSKÉ MĚSTO PRAHY

Podnikatelskou misi, kterou zorganizovalo hlavní město Praha společně se sesterským městem Phoenix za podpory českého konzulátu v Los Angeles a agentury CzechInvest, přineslo spoustu zajímavých setkání a inspirace. České firmy získaly možnost se blíže zabývat nabídkou obchodních příležitostí na západním pobřeží USA. Květnová podnikatelská mise byla částečně finančně pokryta z projektů na podporu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí.

České startupy z oblasti umělé inteligence a MedTech měly možnost v rámci týdenního programu prezentovat svoje technologie začínajícím podnikatelům a také setkat se s potenciálními investory. Hlavními tématy mise byly inovační technologie, přírodní vědy (bioscience) a kybernetická bezpečnost.

TUZEMSKÉ STARTUPY

Českou delegaci reprezentovaly startupy

  • Borndigital (virtuální asistent pro interakci se zákazníky),
  • Mebster (výzkum a vývoj inovativních asistenčních technologií pro rehabilitaci),
  • Promethist (inovativní řešení pro duševní pohodu, komunikace virtuální bytosti s psychologickými znalostmi, která se přizpůsobuje potřebám uživatele),
  • Iterait (platforma umožňující efektivně shromažďovat data o chování zákazníků sloužící pro kamenné obchody a nákupní centra, nebo monitorování vozidel),
  • Aireen (screening chronických onemocnění na základě digitálního skenování oční sítnice) a
  • Apify (přední platforma pro automatizaci webu, data pro zlepšení strategického rozhodování).

Součástí delegace byl také prorektor ČVUT, zástupci českého konzulátu v Los Angeles a CzechInvestu v San Francisku. Jedním z několika konkrétních výstupů podnikatelské mise je projevení zájmu ze strany Barrow Neurological Institute o spolupráci se startupem Mebster.

Delegaci vedl předseda Výboru pro IT a Smart City zastupitelstva hlavního města Prahy Jaromír Beránek. Bohatý týdenní program byl nabitý přednáškami, schůzkami a návštěvami místních inovačních center a univerzit.

Jana Přikrylová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát ČR v Los Angeles

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět