PARDUBICKÁ FIRMA T-CZ DODALA KLÍČOVÉ SOUČÁSTI PŘISTÁVACÍCH RADARŮ DO INDIE

Česká společnost T-CZ loni realizovala první část dodávky 9 přistávacích radarů pro letiště indického námořnictva a letectva. Kontrakt pardubický výrobce radarů realizuje ve spolupráci s indickým partnerem Data Patterns, kterému dodal klíčové komponenty, software a technické know-how. Česko-indická spolupráce v oblasti radarů ukazuje možnosti a potenciál indického trhu pro české firmy, které se nebojí technologického transferu a postupného přechodu k výrobě svých produktů v Indii.

Ilustrační foto: Shutterstock

T-CZ je společnost s dlouholetou tradicí ve výrobě a vývoji radiolokačních a radiokomunikačních systémů. Tendru na dodávku letištních radarů pro indické silové složky se zúčastnila v roce 2016 a na základě vyhodnocení pilotního provozu testovacího radaru v Indii byla pardubická společnost vybrána jako dodavatel technologie pro 9 jednotek na různých letištích v Indii. Do technologických celků Pardubičtí dodávají počítačové vybavení a software pro zpracování a zobrazení dat, hlasové a datové záznamníky a síťovou infrastrukturu. Zároveň český OEM (Original Equipment Manufacturer) firmě Data Patterns předal značné know-how v oblasti zpracování signálu a detekce cílů.

OTEVŘENÉ DVEŘE NA INDICKÝ TRH

První dodávka zařízení byla realizována v červenci 2022, včetně proškolení zákazníka, instalace a kalibrace zařízení na letišti Arakkonam. V plánu je dokončit dodávky dalších 8 radarů dle aktuálního vývoje situace do poloviny roku 2023. Česká společnost T-CZ jakožto jeden z nástupců bývalé československé společnosti Tesla Pardubice patří ve svém oboru mezi lídry českého technologického průmyslu a dodává své produkty a služby po celém světě. Prestižní projekt pro indické ministerstvo obrany může úspěšnému pardubickému exportérovi otevřít dveře k dalším zakázkám v Indii. V průběhu přípravy a posléze i realizace zakázky za stovky milionů korun byla přínosem pro T-CZ i spolupráce s českou ambasádou v Dillí, která pardubického exportéra v rámci svých aktivit ekonomické diplomacie maximálně podporovala.

NADĚJNÉ LETECKÉ A OBRANNÉ TECHNOLOGIE

Letecké a obranné technologie patří k sektorům, které české velvyslanectví hodnotí jako vysoce perspektivní pro české exportéry. Příležitosti jsou kromě letištních radarů například i v kooperačních projektech vývoje a výroby proudových a vrtulových leteckých motorů, technologií a aplikací pro bezpilotní letouny a drony, či například v oblasti vesmírného průmyslu. Ve většině případů indické ministerstvo obrany a další zákazníci již dnes požadují indigenizaci výroby a transfer technologií do Indie v soulady s pravidly vládní strategie „Make in India“.

Klíčem k úspěchu na indickém trhu je výběr kvalitního a důvěryhodného obchodního a technologického partnera a intenzivní přítomnost a prezentace české společnosti v teritoriu. Začátkem cesty na indický trh může být pro zájemce z řad českých exportérů například účast na veletrzích DEFEXPO či Aero India, což jsou největší a nejdůležitější z indických veletrhů v oblasti leteckého a obranného průmyslu. Veletrh Aero India 2023 se uskuteční ve dnech 12. – 17. 2. 2023 v Bengalúru za účasti české podnikatelské delegace vedené velvyslankyní ČR v Indii Eliškou Žigovou. Pro více informací se lze obrátit na obchodního diplomata velvyslanectví (jakub_jaros@mzv.cz). 

Jakub Jaroš, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Dillí

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět