Omán zavádí daň z přidané hodnoty

Sultanát Omán zavádí daň z přidané hodnoty. Všechny subjekty podnikající v zemi, tedy české firmy nevyjímaje, se budou muset registrovat k DPH a jejich povinnost bude vést řádný systém účetnictví. 

Ilustrační foto: Shutterstock

Daň by se na základě dekretu vydaného 12. 10. měla začít uplatňovat za půl roku. Sazba ománského DPH bude v případě většiny zboží 5 %. Stoprocentní sazba bude uplatněna na tabák a výrobky z něj, energetické nápoje, alkoholické nápoje a vepřové maso. Sazba 50 % se bude vztahovat na nealkoholické nápoje a odvozovat se od jejich maloobchodní ceny. Předpisy vyžadují, aby DPH byla uvedena ve fakturách a účtech každé provozovny. Daň se uplatňuje také při dovozu.

Daň by se neměla vztahovat na základní potraviny; léky a lékařské služby; vzdělávání a související zboží a služby; finanční služby; nezastavěnou půdu; prodej nemovitostí; veřejnou dopravu; pronájem bydlení; dovoz léků a lékařských přístrojů a pomůcek, dovoz zlata, stříbra a platiny jako investičních prostředků; mezinárodní dopravu a služby; dovoz záchranných letadel a plavidel; dovoz ropy, jejích derivátů a zemního plynu; dovoz lodí, letadel a pozemních dopravních prostředků pro přepravu zboží i cestujících pro obchodní účely a souvisejících služeb, zboží a služby pro lidi se zdravotním postižením a pro charitativní organizace.

Zákon je zaváděn na základě dohody mezi státy Rady pro spolupráci v Perském zálivu (GCC) z listopadu 2016. Většina států tohoto uskupení, které kromě Ománu tvoří Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Katar, již DPH ve výši 5 % zavedla, jen poslední Kuvajt jej odložil na rok 2021. Omán se tak tímto krokem připojí ke 160 zemím na světa, které DPH uplatňují. Daň z přidané hodnoty by se měla stát novým a stabilním zdrojem veřejných financí státu vedle současného hlavního zdroje, kterým jsou nestabilní příjmy z ropy a jiných uhlovodíků. Právě fluktuace cen ropy (respektive její propady) mají zásadní negativní dopad na veřejné finance a nutí Omán neplánovaně hledat nové zdroje včetně půjček v zahraničí.

Roman Plevák, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Rijádu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět