Obliba českého piva ve Švédsku roste

České pivo se ve Švédsku těší stále větší oblibě – za posledních osm let se export zlatého moku do této severské země téměř zdvojnásobil. Exportéři mohou ve Švédsku uspět také díky specializovaným veletrhům.

Ilustrační foto: Shutterstock

Švédsko dlouhodobě patří mezi pět nejvýznamnějších trhů pro vývoz českého piva. Nejvíce jsou žádaná zejména tradiční klasická česká piva. Taková piva se ve Švédsku dnes prakticky nevyrábí a poptávka po nich v posledních letech roste.

Ve Švédsku je v současné době kolem cca 450 pivovarů. Pět větších podniků vaří hlavně světlé ležáky evropského typu. Většina švédských pivovarů je zaměřená na piva typu American IPA a New England IPA podle vzoru současných amerických řemeslných pivovarů. Švédská moderní piva mají obecně výbornou pověst a jsou vysoce hodnocena i v mezinárodním měřítku. Do Švédska se také dováží řada pivních značek známých zahraničních pivovarů. Ty jsou chuťově ale poměrně neutrální.

Co ve Švédsku skutečně chybí, jsou tradiční piva českého typu. Pokud při výrobě domácí švédské pivovary chuťově „kopírují“ středoevropská piva, většinou se zaměřují na piva německého typu. V podstatě žádný pivovar ve Švédsku dnes nevaří typicky české pivo, tedy nápoj s dobrou plností a jemným aromatickým chmelovým charakterem.

Švédsko přitom dlouhodobě patří mezi prvních pět zemí, kam se české pivo vyváží. Navíc poptávka po českém pivu v posledních letech stále roste – za posledních osm let se vývoz českého piva do Švédska téměř zdvojnásobil. Nejvíce žádaná jsou především tradiční klasická česká piva, tedy světlé ležáky či výčepní piva, případně i polotmavá a tmavá piva klasického typu.

Řadu českých piv má v nabídce také vládou vlastněná společnost Systembolaget, která od roku 1955 monopolně provozuje maloobchodní prodej alkoholu (s objemem nad 3,5 % alkoholu). Kromě věkové hranice (aktuálně 20 let) reguluje prodej zejména systémem vysokých spotřebních daní. Případný další český dodavatel ucházející se o zařazení na prodejní seznam Systembolagetu musí počítat s poměrně složitým procesem jednání, která mají zpravidla formu výběrových řízení. Pokud však dodavatel uspěje, bude mu odměnou zajištění dostupnosti jeho výrobku téměř po celém Švédsku.

PROPED i veletrhy

Potenciální partnery pro dovoz piva do Švédska je také možné hledat mezi licencovanými dovozci alkoholu. V případě piva se jedná zhruba o necelou dvacítku významnějších firem. Navázat exportní spolupráci může podpořit Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu prostřednictvím cíleně zaměřených projektů či marketingových aktivit na podporu ekonomické diplomacie. Na těchto akcích se standardně spolupodílejí i vládní agentury CzechTrade a CzechTourism, které ve Stockholmu působí.

České pivovary se také mohou prezentovat na specializovaných výstavách: Beer & Whisky Festival v Göteborgu, která proběhne 8.–9. dubna 2022 či na Beer & Whisky Festival ve Stockholmu, který se uskuteční na podzim 2022.

Martin Bašta, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Stockholmu

Veronika Lorencová, stážistka, Velvyslanectví ČR ve Stockholmu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět