NOVÝ SMĚR ROZVOJOVÉ POMOCI – SOLÁRNÍ PANELY NA STŘEŠE JORDÁNSKÉ ŠKOLY

Škola a školka pro 350 dětí v jedné z nejchudších částí jordánského venkova v oblasti Karaku získala díky rozvojové pomoci ČR v rámci Malých lokálních projektů vlastní úsporný a obnovitelný zdroj elektrické energie v podobě střešních solárních panelů. Projekt realizovala v průběhu dubna 2023 jordánská pobočka české firmy Solarity, a to od technického návrhu přes samotnou instalaci a zapojení po proškolení zaměstnanců školy.

Foto: Zuzana Benešová

Latinská patriarchální škola v Aderu je jedním z charitativních projektů nevládní organizace Habibi Valtiberina Association, jejíž hlavním cílem je podpora a začleňování syrských a iráckých uprchlíků do jordánské společnosti, a to včetně základní lékařské péče pro celé rodiny, poskytnutí zaměstnání a především rekvalifikace pro zlepšení pozice na pracovním trhu. V neposlední řadě jde také o zajištění přístupu ke vzdělání jak dětí uprchlíků, tak i nejzranitelnějších Jordánců.

VÝROBA SÝRU V AREÁLU ŠKOLY

V okolí Aderu, kde je jedna z nejvyšších úrovní nezaměstnanosti v zemi, tato organizace založila také ovčí farmu. Provozovna na výrobu sýru z její mléčné produkce je pak přímo v areálu školy. Obojí poskytuje další pracovní  příležitosti především pro ženy, Syřanky i Jordánky, které jsou jinak v této lokalitě téměř bez šance získat zaměstnání. Jejich děti přitom mohou zároveň navštěvovat charitativní školu i školku.

 

FOTOGALERIE

Foto: Zuzana Benešová

VÝZNAM ČESKÉ ROZVOJOVÉ POMOCI

Instalace solárních panelů na střechách školy a školky i dalších souvisejících technických komponentů včetně odborného zaškolení, financovaná z rozvojové pomoci ČR  a realizovaná českou firmou Solarity, plní hned několik významných rozvojových cílů.

Klíčová je podpora boje s dopady klimatických změn, které jsou pro Jordánsko obzvláště tvrdé. Důsledkem je rapidní úbytek vody v celé zemi, stále více horká léta, jež jsou střídána naopak nebývale chladnými zimami. V Jordánsku, kde slunce svítí v průměru 350 dní v roce, a to i v zimě, kdy přitom teplota ve vyšších nadmořských výškách nezřídka padá k nule, lze přitom solární energii využít i pro vytápění. To platí třeba právě ve škole v Aderu, který se nachází 1000 metrů nad mořem.

Díky instalaci solárních panelů tak došlo nejen k ekologickému nahrazení elektrické energie dodávané z tepelných elektráren,  ale i v Jordánsku standardně využívaného vytápění spalováním mazutu, jehož dopady na životní prostředí jsou obzvláště kritické.

EDUKATIVNÍ PŘÍNOS I ÚSPORY

Projekt je přitom zároveň významným edukativním přínosem nejen pro žáky a učitele samotné školy, která s ním hodlá i nadále pracovat, ale celkově pro celou místní komunitu. V neposlední řadě s ohledem na v Jordánsku strmě rostoucí ceny elektrické energie i ropného mazutu dosáhne z charitativních prostředků financovaná škola významných ekonomických úspor. Značnou část rozpočtu školy, která směřovala právě tímto směrem, bude možné využít pro jiné účely. Důležitým přínosem pro školu je i dosažení značné nezávislosti na  veřejné elektrické síti, která zejména ve venkovských oblastech trpí častými výpadky.

V Jordánsku je česká rozvojová pomoc dlouhodobě poskytována ve více sektorech, zejména v  souvislosti s péčí o syrské uprchlíky. V oblasti obnovitelných zdrojů se nicméně jedná o první takový projekt. Jeho realizátor, místní pobočka české firmy Solarity, která se během posledních tří let etablovala mezi jordánskou špičku v oblasti individuálních řešení solárních projektů, je pro provozovatele školy v Aderu nejen zárukou kvalitní práce, ale  také dlouhodobého servisu s možností budoucího rozšiřování projektu.

Zuzana Benešová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Ammánu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět