NĚMCI POKROČILI VE VÝVOJI VAKCÍNY PROTI COVIDU-19

Evropská agentura pro léčivé přípravky potvrdila zahájení procesu „rolling review“ – vyhodnocení účinků vakcíny proti nemoci covid-19, kterou vyvinula společnost BioNTech ve spolupráci s koncernem Pfizer.

Ilustrační foto: Shutterstock

Schvalovací proces byl zahájen v návaznosti na pozitivní předběžné výsledky studií nově vyvinuté aktivní látky „BNT162b2“ u dospělých. Experti se nicméně shodují, že i přes urychlený proces schvalování nebude vakcína k dispozici pro plošné užití dříve než na jaře 2021.

PRVNÍ FIRMA V NĚMECKU

Biotechnologická společnost BioNTech získala podobný souhlas k vyhodnocení aktivní látky u Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) jako první v Německu. Preklinické a rané klinické studie u dospělých ukázaly, že aktivní látka „BNT162b2“ vykazuje jen lehké až mírné vedlejší účinky a u vzorků vyvolala značnou imunitní odpověď.

Proces „rolling review“ umožňuje expertům agentury EMA začít postupně přezkoumávat data ze studií BioNTech ještě předtím, než budou zcela kompletní. Do studie vakcíny už bylo zařazeno asi 37 tisíc účastníků ze 120 zemí světa, z toho 28 tisíc účastníků obdrželo druhou dávku vakcíny. Společnost plánuje prozkoumání účinků látky u zhruba 44 tisíc osob.

PLOŠNÉ VYUŽITÍ NEJDŘÍV NA JAŘE

I když se u vakcíny proti nemoci covid-19 předpokládá mnohem rychlejší proces schvalování, EMA zdůrazňuje, že je stále ještě brzy vyvozovat závěry o účinnosti a bezpečnosti vakcíny. „Jsem přesvědčen, že dříve než na jaře 2021 nebudeme mít k dispozici vakcínu pro plošné použití,“ uvedl virolog Martin Stürmer z Univerzity Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu nad Mohanem.

Výzkum BioNTech byl podpořen grantem ve výši 375 milionů eur jako jeden ze tří programů podporovaných Spolkovým ministerstvem pro vzdělávání a výzkum. Také německá burza na novou informaci společnosti BioNTech viditelně zareagovala, těsně po jejím oznámení 6. října vzrostly její akcie o 6 procent a zaznamenaly dosud nejvyšší hodnotu přes 77 eur.  BioNTech již dříve uvedla, že pokud bude schvalovací proces vakcíny úspěšný, plánuje dodat až 100 milionů očkovacích dávek do konce roku 2020 a 1,3 miliardy dávek do konce roku 2021.

Petr Jaroš, ekonomický diplomat

Žaneta Sobotková, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Berlíně

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět