NEJRYCHLEJI ROSTOUCÍ FIRMY V ITÁLII? BIOTECHNOLOGIE, IT, ALE I STAVEBNICTVÍ

Mezi nejrychleji rostoucími firmami v Itálii figurují obory IT, ale i biotechnologie, cestovní ruch nebo stavebnictví. Vyplývá to z žebříčku, který vytvořil ekonomický deník Il Sole 24 Ore a platforma Statista. Tým analytiků v něm hodnotil italské společnosti a startupové firmy podle růstu obratu, nárůstu počtu zaměstnanců zejména do 30 let a investic zaměřených na inovační procesy.

Ilustrační foto: Shutterstock

Nový žebříček, který je italskou verzí Growth Leader, zviditelňuje podnikatele, manažery, pracující muže a ženy, kteří s odhodláním proměnili výzvy podnikání navzdory složitému infrastrukturnímu kontextu a přístupu ke kapitálovému trhu. Na prvních pozicích se umístilo kolem 200 společností zejména ze středních a jižních regionů, které vytvořily nejen ekonomickou, ale i sociální hodnotu se zaměřením na zaměstnanost mládeže a investice do inovativních procesů.

Bodovaly i služby

Žebříček vede Dante Labs, biotechnologická společnost z Abruzza specializující se na genetické sekvenování. Čestné místo zaujímá skupina Sicilian Towns of Italy, agregace několika společností v pohostinství a cestovním ruchu. Sma Road Safety, neapolská společnost vyváží inovativní svodidla do celého světa. Nejnovější modely jsou také vybaveny chytrými senzory, které upozorní policii v případě nehody se silným nárazem do svodidel. V žebříčku jsou bohatě zastoupeny společnosti v oblasti informačních technologií, jako je Perfexia se zaměřením na umělou inteligenci, Nextom a Innonation. Sektor služeb si také vedl dobře, od poradenství a školení nabízených Formamentis až po certifikaci Ipem z Castellammare di Stabia. Společnost Cantine Paololeo je jednou z mála na světě, která experimentuje s přírodním chlazením. Mořské dno se používá jako lednička, což omezuje spotřebu energie a snižuje emise CO2 a také poskytuje jedinečné ekologické vlastnosti co do teploty a tlaku.

Zdůrazněny jsou také společnosti ve stavebnictví, jako je Sarda Clima (Cagliari). Špičková firma s velkými ambicemi Protom vyrábí systém, který automaticky, snadno a rychle ověřuje dodržování opatření nezbytných pro bezpečný přístup do uzavřených prostředí, komerčních prostor a obecně do prostor, ve kterých musí být respektováno sociální distancování. V žebříčku samozřejmě nemohly chybět společnosti zabývající se potravinami a nápoji, jako je Op Primo Sole, Sorì Italia, Food Service a Unipersonale.

Příležitosti pro české firmy

Českým subjektům a startupovým firmám z nejrůznějších sektorů od technologií, ICT, strojírenství, potravinářství a nápojové odvětví, logistiku, biotechnologie a farmaceutiku, energetiku, e-commerce až po nábytek a výrobu, které mají zájem o navázání spolupráce a vstup na italský trh, doporučujeme projít si seznam firem, vytipovat si vhodné partnery a napřímo je kontaktovat. Zájemci o bližší informace se mohou rovněž obracet na ekonomické oddělení Velvyslanectví ČR v Itálii, email: rome.commerce@mzv.gov.cz.

Petr Havlík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Římě

Andrea Nimmerfrohová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Římě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět