MUNICE, DRONY I AI. ČESKÉ FIRMY SE PŘEDSTAVILY NA ARMÁDNÍM VELETRHU V KANADĚ

Dodávky munice a zbraní, pomoc Ukrajině, ale i výzkum dronů, kosmický byznys nebo analýza dat. Českým společnostem se v Kanadě otevírá řada příležitostí, což ukázala i účast národní delegace na CANSEC, nejvýznamnějším kanadském veletrhu v oblasti obrany a bezpečnosti.

Ilustrační foto: Shutterstock

Česká delegace, kterou v Ottawě vedli velvyslanec Martin Tlapa a Radka Konderlová, vrchní ředitelka divize průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR, byla letos třetí největší zúčastněnou národní delegaci, hned za Ukrajinou a Spojenými státy. Českým představitelům resortu obrany a společnostem obranného průmyslu poskytl příležitost setkat se s klíčovými vládními protějšky a předními kanadskými společnostmi v čele s MDA Space, CAE a Blackberry. Program úspěšně realizovalo Velvyslanectví ČR v Ottawě jako projekt české ekonomické diplomacie (PROPED) ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR.

Nové kapacity pro výrobu zbraní

V průběhu veletrhu proběhla jednání české delegace s řadou kanadských vládních představitelů, asociací a společností, přičemž k nejvýznamnějším patřila setkání s Innovation, Science and Economic Development Canada (ISED), ministerstvem národní obrany (DND) a Canadian Commercial Corporation (CCC). Tématem setkání byl kanadský program zásobování municí a pokračující úsilí kanadské vlády o rozvoj národních kapacit pro výrobu zbraní a střeliva a poskytování souvisejících služeb. Důležité je, že Colt Canada, součást Colt CZ Group, je jedním z pěti určených dodavatelů pro Program zásobování municí, který slouží jako zásadní součást kanadské obranné strategie a jako platforma pro spolupráci mezi Českem a Kanadou v obranných a bezpečnostních iniciativách. Následná jednání byla zaměřena na zintenzivnění česko-kanadské průmyslové obranné spolupráce a kanadskou podporu české iniciativy pro nákup munice pro Ukrajinu. Čeští představitelé a Colt Canada znovu potvrdili společný závazek a spolupráci na řadě probíhajících iniciativ, včetně podpory Ukrajině.

Česká delegace byla na veletrhu CANSEC třetí největší: hned po Ukrajině a USA. Foto: Velvyslanectví ČR v Ottawě

Český startup v akcelerátoru NATO

Kromě desítek individuálních jednání se české společnosti Wikov, Tatra, Uptim.ai a Dronetag, zúčastnily také setkání s MDA Space, největší kanadskou vesmírnou společnosti, a CAE, globálním lídrem v pilotním výcviku pro civilní i vojenské letectví. Během těchto setkání společnosti zkoumaly příležitosti pro integraci dodavatelského řetězce a asimilaci služeb. Česká firma Dronetag, která se nedávno stala jednou ze společností vybraných do prestižního obranného inovačního akcelerátoru NATO (DIANA), jednala s výzkumníky z kanadských univerzit o možné spolupráci při testování schopností dronů.

Jan Kubačka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ottawě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět