Mosambik sází na zkapalněný zemní plyn

Mosambik patří mezi nejchudší země na světě, potýká s dluhovou krizí, má nedostatek financí na veřejné investice a navíc mezinárodní donoři neposkytují zemi přímou rozpočtovou podporu kvůli předchozím korupčním kauzám.

Ilustrační foto: Pixabay

Mosambická ekonomika nicméně projde výraznou změnou – chystá se několik megaprojektů na těžbu a produkci zkapalněného zemního plynu. Pro české podniky se tak otevřou příležitosti nejen v návaznosti na těžební projekty, ale i v dopravní a sociální infrastruktuře, energetice, strojírenství, obranném a bezpečnostním průmyslu a v dodávkách spotřebního zboží.

Projekty se týkají naleziště u pobřeží severní provincie Cabo Delgado, kde jsou obrovské zásoby zemního plynu. Loni padlo první rozhodnutí o investici mezinárodního konsorcia ve vedení italské ENI do menšího projektu Coral South Floating Liquefied Natural Gas (FLNG) v hodnotě 4,7 mliliard USD. FLNG bude takzvaným offshore projektem, stavba bude ukotvena v hloubce více jak 2 000 metrů a bude se jednat o první podobnou těžbu v hlubokých vodách na světě. Očekává se, že první zkapalněný plyn z tohoto projektu bude k dispozici již v roce 2022 a celková roční produkce dosáhne 3,4 milionů tun plynu. Na stavebních pracích se podílí mezinárodní konsorcium firem zahrnující jihokorejský Samsung Heavy Industries, japonský JGC, francouzský TechnipFMC a dále Baker Hughes, norský Aker a italský Saipem.

Miliardové investice mají přinést i prosperitu Cabo Delgadu, nejsevernější provincii Mosambiku. Foto: Wikimedia Commons

Projekt vedou zahraniční konsorcia

Hlavní změny však nastanou až s megaprojekty o celkové hodnotě 50 miliard USD rozdělené mezi projekty Mozambique LNG v zóně 1 v čele s francouzským Total a o něco větší projekt Rovuma LNG v zóně 4, který je veden americkým ExxonMobil a italskou Eni. Letos v červnu padlo rozhodnutí o investici do projektu Mozambique LNG, kde v konsorciu firem je vedle Total i japonské Mitsui, mosambická státní společnost ENH, thajský PTT, indické společnosti ONGC, Bharat Petroleum Resources a Oil India. Letos v srpnu byl položen základní kámen a odstartovány stavební práce. Očekává se roční kapacita 12,9 milionu tun plynu a zahájení výroby v roce 2024.

Druhý, o deset mld. USD větší projekt Rovuma LNG, je tvořen konsorciem firem s ExxonMobil, Eni a čínskou CNPC, Galp Energia, Kogas a mosambickou státní institucí ENH. Finální rozhodnutí o této investici by mělo padnout v první polovině roku 2020 a očekávaná produkce by měla dosáhnout až 15,2 milionů tun plynu za rok. Rozjednané jsou i další projekty, ve kterých se angažuje například i ruská státní společnost Rosněfť. Ruské společnosti se nyní velmi zajímají o Mosambik a mimo těžbu zemního plynu se zapojují do projektů obranného a bezpečnostního průmyslu. V následujících deseti letech se očekává, že bude Mosambik soutěžit s Ruskem o pozici 4. největšího producenta zkapalněného zemního plynu na světě a umístí se tak za USA, Katarem a Austrálií.

Mezinárodní energetická agentura předpokládá, že poptávka po plynu bude růst každoročně o 4 %, postupně se tak změní světový energetický mix a uhlí bude vystřídáno plynem již v roce 2030. Poptávka po plynu bude podpořena i očekávaným přechodem Číny z uhlí na plyn v nejbližším období. To bude vytvářet tlak na větší produkci a další rozšíření projektů v Mosambiku, který má velmi strategické umístění právě vůči Číně.

Šance pro celou provincii

Rozvoj těchto projektů vytvoří z provincie Cabo Delgado a celkově z Mosambiku hlavní centrum průmyslového rozvoje, na které budou navazovat jak přímé, tak i nepřímé příležitosti pro zahraniční potažmo české společnosti. Příležitosti jsou nyní již v subdodávkách pro velké globální stavební či těžební společnosti. S postupným rozvojem výroby plynu bude potřeba vybudovat novou dopravní i sociální infrastrukturu kvůli rostoucímu počtu obyvatel provincie čítající v počátku hlavně novou pracovní sílu. Očekává se také rozvoj místní průmyslové výroby, maloobchodu a posílení elektrifikace a výroby elektrické energie a zvýšený zájem o dodávky jeřábů, konstrukcí, bezpečnostních zařízení a spotřebního zboží. Ve střednědobém horizontu vzniknou nové příležitosti v zemědělství a rybolovu.

V Mosambiku však není možné dělat obchod na dálku, ale je potřeba mít v místě buď dobrého obchodního partnera, který prosadí produkty a služby na místním trhu, anebo založit svou pobočku či dceřinou společnost s vlastním zástupcem.

Kristýna Maina Chvátalová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Pretorii

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět