Modernizace polské armády: uspět mohou i Češi

Polsko schválil rozsáhlý plán modernizace polských ozbrojených sil do roku 2035, který předpokládá rekordní výdaje. Na základě novelizace zákona o financování a modernizaci armády se navíc předpokládá postupné zvyšování vojenského rozpočtu na úroveň 2,5% HDP ročně. Výdaje mají podpořit a posílit domácí zbrojařský průmysl, počítá se ale přitom také s evropskými partnery. V Polsku tak mají šanci uspět také české firmy.

Ilustrační foto: Shutterstock

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak předpokládá rekordní výdaje na výzbroj a vybavení až do výše 524 miliard zlotých (133 miliard dolarů). V příštím roce by mělo Polsko vyčlenit na obranu 49,8 miliardy zlotých (298,5 miliardy Kč), což je o 4,9 miliardy zlotých (29,4 miliardy Kč) více než v letošním roce. Je to poprvé, kdy polské obranné výdaje překročí hranici dvou procent HDP. Polsko je pouze jednou z osmi zemí NATO, které tento závazek plní.

Program modernizace je velmi ambiciózní. Plánují se nákupy nejmodernějších letounů F35, neviditelných dronů, satelitů a jiné techniky. V rámci zefektivnění výběrového procesu se rozhodlo o prodloužení plánovacího období z deseti na 15 let, což vytváří prostor pro uzavírání dlouhodobých smluv.

Modernizace bude založena na těchto klíčových programech:

Harpia

Nákup 32 víceúčelových taktických letadel páté generace F-35A Lightning. Nyní probíhá vyjednávání s vládou USA. První F35 by polské letectvo mělo získat v roce 2024.

Harpi Szpon

Začlenění do programu USA „loyal wingman“, který se má zabývat vývojem a výrobou roboticky vedeného letadla. Polsko by tyto stroje mělo kupovat jako doplnění k programu F35. Tento typ robotického letounu by měl provádět průzkumné nebo bojové úkoly. Vznikne tak kombinace pilotních a bezpilotních leteckých platforem, což rozšíří možnosti použití rozdílných typů řízených střel nebo bomb.

Obserwator

Program komplexního rozvoje schopností pro víceúrovňové a integrované satelitní a obrazové rozpoznávání na základě satelitů, mikrosatelitů, pozorovacích letadel a dronů, jejichž informace budou shromažďovány a analyzovány v zobrazovacím centru. Satelitní část sítě by měla dodávat informace polským F35.

Rozsáhlý program investic do armády počítá mimo jiné s modernizací strojů Mi-24. Foto: Shutterstock

Narew

Protiraketový systém krátkého dosahu. Polsko chce získat výrobní know-how raket a vyrábět tyto rakety na polském území. Zvažují se přitom střely SkyCeptor (odvozené od izraelské Stunner) nebo NASAMS 2. Narew doplňuje program protiletadlových a raketových systémů středního doletu Wisła, tj. nákupu a zavádění amerického systému Patriot PAC-3. Polsko již uzavřelo s firmou Raytheon dohodu o předání technologie a know-how k produkci 16 odpalovacích základen v polské Huta Stalowa Wola (HSW). Firma Lockheed Martin, která je dodavatelem raket PAC-3 MSE, se navíc zavázala vybudovat v Polsku laboratoř pro vývoj raketových systémů.

Kruk

Nákup nových bojových vrtulníků pro pozemní vojsko a námořní pěchotu. Současně budou modernizovány sovětské Mi-24.

Homar

Polsko bude pokračovat v nákupech raketometů M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Zatím bylo nakoupeno 20 odpalovacích vozidel pro výstavbu jednoho raketového praporu. V dohledné době je v plánu postavit další raketový prapor a získat rakety země-země (ATACMS) s dosahem 300 km.

Miecznik, Orka a Murena

Výstavba tří bojových plavidel pro ochranu pobřeží, šesti lehkých raketonosných člunů (nahradí sovětské čluny Projekt 660 Orkan) a dvou diesel-elektrických ponorek v polských loděnicích.

Wilk

Na základě zkušeností s modernizací bojových vozidel Gepard, Leopad a T-72 se připravuje výroba polského tanku, který by měl využívat součásti a celky renomovaných světových výrobců a integrovat je do finálního produktu. Jak uvedl šéf Polské zbrojařské skupiny (PGZ) Witold Slowik, Polsko potřebuje několik stovek bojových tanků a velké množství podpůrných vozidel. Budou se proto nakupovat také samohybné houfnice Krab, kolové obrněné transportéry Rosomak a samohybné minomety Rak. V rámci programu Ottokar Brzoza se mají nakupovat desítky kusů pásových stíhačů tanků pro protitankový pluk. Plánuje se rovněž pořízení lehkých odpalovacích systémů pro moderní protitankové řízené střely – program Pustelnik. Ženijní vojsko by mělo získat také nové mobilní mosty na pásové platformě a pontonové mosty.

Balsa

Nákupy robotů podporujících práci ženistů. Zajistí detekci, odstranění a neutralizaci nevybuchlé munice a vzdálených výbušných zařízení.

Groszek

Nákup leteckých pum s protipancéřovou submunicí proti velkým obrněným formacím a k ničení letadel a vrtulníků protivníka. Tento program doplňuje nákup „loudavé munice“ (loitering munition) – program Gladius.

Cyber.mil

Program budování vojsk kybernetické obrany Polska, v jehož rámci se budou rozvíjet programy a nástroje, které budou využívat nejnovější polské kryptografické technologie.

Jak uvedl Rajmund Andrzejczak, šéf generálního štábu polské armády, důležité budou nejen schopnosti efektivního ničení protivníka, ale také velící systémy. Počítá se proto s úplnou digitalizací bojových platforem, což má doplňovat integrovaný komplexní průzkumný systém. Průzkumné systémy v pozorovacích satelitech a mikrosatelity by se měly stát nedílnou součástí ozbrojených sil a jejich průzkumných systémů.

Jan Tomášek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Varšavě

Katarzyna Baranowska, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR ve Varšavě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět