Modernizace Bělehradu: příležitost i pro české firmy

Srbské hlavní město se dočká rozsáhlé modernizace. Bělehradský magistrát schválil plán veřejných investic ve městě na období 2020 – 2022, který počítá s vybudováním řady dopravních staveb a obnovou městské infrastruktury. Je to i šance pro české firmy, které mají zejména v infrastrukturních projektech dobré know-how.

Ilustrační foto: Shutterstock

Velmi ambiciózní bělehradský plán zahrnuje celkem 195 projektů v celkové hodnotě 150 miliard srbských dinárů (RSD), v přepočtu jde o 1,3 mld. eur, respektive více než 32 mld. Kč.

Plán, který bude ještě upřesněn nejpozději do letošního října, zahrnuje investiční stavební projekty ve třech kategoriích podle objemu veřejných zakázek, konkrétně do 500 tisíc eur, do 5 mil. eur a nad 5 mil. eur. Z dostupných informací vyplývá, že bělehradský magistrát bude v nejbližší době vypisovat veřejné zakázky především v oblasti dopravní infrastruktury (mosty, tunely, silnice), dále městských rozvodů vody a kanalizací, sportovních a kulturních center apod.

Pro české firmy jsou bezesporu zajímavé především velké zakázky, mezi které patří například nový Sávský most (45,5 mil. eur), 2 km tunelové spojení dunajského a sávského nábřeží (80,8 mil. eur), Topčiderský tunel jako nedílná součást vnitřního dopravního okruhu (43,2 mil. eur), most přes Dunaj v oblasti Ady Huji (228,2 mil. eur), rozšíření silniční infrastruktury – třída Knížete Miloše (20,5 mil. eur), vybudování nové městské galerie (5,27 mil. eur), rozšíření pěší zóny centra města (11,07 mil. eur), rekonstrukce hlavních městských náměstí (Slávie, Republiky, Nikoly Pašiće, Terazije – 23,9 mil. eur), dokončení výstavby městských vodovodů a kanalizací na periferiích města (Makiš – Mladenovac, 81,3 mil. eur), dopravní terminál autobusů a trolejbusů (8,1 mil. Eur) a řada dalších staveb.

Magistrát hlavního srbského města navíc uvažuje za podpory vlády Srbské republiky o výstavbě dvou linek podzemní dráhy (metra). Předpokládaná hodnota projektu činí 4 mld. eur, tedy sto mld. Korun. České společnosti projevují o srbský trh dlouhodobě zájem, a právě infrastrukturní dopravní projekty patří mezi hlavní cílené sektory.

Miroslav Čančík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bělehradě

 

ministr Tomáš Petříček navštívil firmu Linet