MNICHOV SE STÁVÁ EVROPSKÝM SILICON VALLEY. LÁKÁ GIGANTY Z USA

Bavorsko bylo vždy spojováno především se špičkovým automobilovým průmyslem, v posledních letech ale získává pověst také významného centra výzkumu a inovací. Stovky milionů eur v Mnichově investují giganti jako Apple, Google, IBM nebo Amazon. „Evropské Silicon Valley“ se stává i pro české firmy a vědecké instituce vstupní branou pro možné obchodování a spolupráci s předními americkými technologickými koncerny.

Ilustrační foto Shutterstock

Příkladem expanze může být třeba společnost Apple, která působí v Německu od roku 1981, kdy otevřela první pobočku v Mnichově s 10 zaměstnanci. Nyní má firma v Německu více než 4 500 zaměstnanců. Mnichov je pro Apple v Evropě klíčovou destinací, má zde největší evropské vývojové centrum, které se má postupně stát i jedním z největších na světě. Za tímto účelem americká firma postupně vytváří vlastní campus sestávající z několika kancelářských budov v atraktivní čtvrti Maxvorstadt poblíž hlavního nádraží v centru Mnichova.

Nejprve si tu Apple pronajal budovu Karl, ve které pracuje 2 tisíce lidí. Na vedlejším pozemku si společnost dále pronajala kancelářský komplex Lichthöfe, jehož stavba se ještě dokončuje. Začátkem února Apple oznámil, že koupil od bavorského státu za 251 milionů eur pozemek o rozloze 7 200 metrů čtverečních. Společnost zde sama postaví novou šestipatrovou budovu s kancelářemi a laboratořemi. Cena za výstavbu má dosáhnout výše 200 milionů eur, Apple tedy celkově pouze za tuto stavbu zaplatí skoro půl miliardy eur. Součástí campusu je také nově pronajatá budova. Campus se specializuje především na vývoj a design čipů.

Apple dá miliardu eur na vývoj čipů

Apple plánuje v příštích šesti letech investovat ještě jednu miliardu eur na další rozvoj vývojového centra na čipy v Mnichově, celkově chce společnost v tomto odvětví v bavorské metropoli zaměstnat 2 000 lidí. Velké investice Applu vítá většina bavorských politiků. „Celosvětově úspěšná firma Apple sází na Mnichov – tuto šanci si nesmí Bavorsko nechat ujít,“ je přesvědčen Florian Ritter, rozpočtový expert frakce SPD v Bavorském zemském sněmu. Aktivity americké firmy oceňuje také Josef Zellmaier z frakce vládní strany CSU: „Apple vytváří v Mnichově vysoký počet perspektivních pracovních míst. V Německu neexistuje jiné město, které by bylo pro technologické firmy tak atraktivní jako Mnichov“.

Své zastoupení má v bavorské metropoli i několik dalších předních amerických technologických společností. Google má pobočku v Mnichově od roku 2006. Momentálně firma staví také ve čtvrti Maxvorstadt novou kancelářskou budovu, která má doplnit komplex nové centrály v Arnulfparku. Celkově má v nové centrále pracovat 1 500 zaměstnanců. IBM již před několika lety postavilo nový mrakodrap na severu Mnichova, ve kterém koncern zřídil jediné výzkumné centrum mimo USA se specializací na internet věcí (IoT). Své hlavní sídlo v Německu má v Mnichově Microsoft, pracuje zde na dva tisíce lidí. Od roku 2016 se mnichovská centrála nachází ve vyhlášené čtvrti Schwabing. Také jednička nákupu přes internet Amazon má v Mnichově své zastoupení, jedná se o největší pobočku společnosti v Německu s 2 500 zaměstnanci.

Kvalitní univerzity a řada startupů

Důvodem pro oblíbenost Mnichova u amerických technologických koncernů je především špičkové univerzitní prostředí. Z Technické univerzity v Mnichově (TUM) a Univerzity Ludvíka-Maximiliána (LMU) odchází každý rok mnoho kvalitních absolventů, kteří rádi zahájují svoji kariéru u Applu či Googlu. Americké společnosti také spolupracují s mnichovskými univerzitami na řadě výzkumných projektů. Dále bavorská metropole disponuje vysokým počtem technologických startupů, vědeckých center a etablovaných průmyslových koncernů. Jedná se o velmi silný a v Německu jedinečný ekonomicko-technologický ekosystém. Vysoká životní úroveň a atraktivní poloha Mnichova nedaleko Alp jsou dalšími benefity práce v bavorské metropoli.

Díky vysokému počtu amerických technologických koncernů se Mnichov stává v Evropě i pro české firmy a vědecké instituce vstupní branou pro možné obchodování a spolupráci s těmito společnostmi. Blízkost Mnichova a podobná kultura tento proces ještě ulehčují. Vědecké instituce se mohou pokusit o participaci na výzkumu v oblastech internetu, softwarových systémů či hardwaru a součástek jako jsou například čipy. Pro české firmy jsou americké technologické společnosti možnými atraktivními obchodními partnery nebo odběrateli komponent do svých produktů.

Petr Janoušek, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Mnichově

Lukáš Opatrný, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Mnichově

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět