Milán chce do roku 2030 přejít kompletně na elektrobusy

ATM Milano (Dopravní podnik města Milán) má v plánu vyměnit do roku 2030 všech 1 200 naftových autobusů za nová plně elektrická vozidla. Veřejné soutěže, které bude po etapách vypisovat, jsou šancí i pro české dodavatele.

Ilustrační foto Shutterstock

Milánský dopravní podnik, který spravuje 158 autobusových linek pokrývajících síť 1 550 km, odhaduje, že výměna autobusů sníží jeho spotřebu nafty o 30 milionů litrů ročně a emise CO2 o 75 000 tun ročně.

Společnost ATM rovněž stanovila, že veškerá energie generovaná k napájení jejích elektrických systémů musí pocházet z certifikovaných obnovitelných zdrojů s nulovými emisemi. Plán výměny dieselových autobusů za elektrické a instalace související dobíjecí infrastruktury v celkové hodnotě asi 1,5 miliardy eur je součástí závazku, který město Milán přijalo po Pařížském klimatickém summitu.

Obměna vozové parku Dopravního podniku bude probíhat postupně v několika etapách a dodávky vozů budou realizovány formou veřejné soutěže v následujících letech.  První zakázku v rozsahu 275 elektrobusů již v roce 2019 vysoutěžila česká firma Solaris. Další fáze obměny vozového parku ATM Milano skýtá příležitosti rovněž pro české výrobce. V případě zájmu kontaktujte Generální konzulát ČR v Miláně.

Michal Bucháček, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Miláně

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět