MEXIKO PŘITAHUJE ČESKÝ OBRANNÝ PRŮMYSL

Česká republika může nabídnout Mexiku špičkové výrobky v oblasti obranného průmyslu a alternativu k obchodu se Spojenými státy. Uvedl to ministr zahraničí Tomáš Petříček během říjnové návštěvy Mexika, které se zúčastnili také zástupci české armády a obranného průmyslu. V průběhu návštěvy podepsali zástupci obou zemí memorandum o spolupráci českého a mexického ministerstva obrany.

Foto: Aero Vodochody

„Pyšníme se například vynikajícími firmami vyrábějícími letadla. Postavíme všechno od vrtule po kompletní stroj a jsme jednou ze sedmi zemí světa, která dokáže vyrobit i letecký motor,“ řekl po jednání na mexickém ministerstvu obrany Tomáš Petříček. Dodal, že mexická policie už používá české pistole i munici, a mohla by tak inspirovat i ozbrojené složky této středoamerické země.

Memorandum o spolupráci ministerstev obrany podepsal za českou stranu velitel vzdušných sil Armády ČR Petr Hromek. Návštěva ministra a zástupců obranného průmyslu byla součástí projektu ekonomické diplomacie. Její program zahrnoval také jednání a obchodní semináře na ministerstvu obrany, ministerstvu námořnictva a velitelství vzdušných sil. Češi představili technologické možnosti a produkty českého obranného a bezpečnostního průmyslu.

Nejdůležitější partner v Latinské Americe

Česko hodlá po nástupu nové vládní administrativy v Mexiku navázat na tradičně dobré vztahy s touto zemí. „Obě země měly vždy přátelské vztahy. Mexiko je naším nejdůležitějším partnerem v Latinské Americe. Jsem rád, že se vzájemnému obchodu daří a doufám, že má cesta to ještě více podpoří,“ řekl ministr Petříček. Obrat vzájemného obchodu se pohybuje kolem 38 miliard korun ročně (1,6 miliardy dolarů) a do Mexika směřuje více než polovina celkového exportu vyváženého z Česka do Latinské Ameriky.

Jednání a semináře probíhaly souběžně po dvou liniích, které se prolínaly na politických a obchodních jednáních. Na Ministerstvu obrany Mexika se politická část delegace setkala s ministrem obrany generálem Sandovalem, na Ministerstvu námořnictva se uskutečnilo setkání s ministrem námořnictva admirálem Ojedou, a na Velitelství vzdušných sil s náčelníkem generálního štábu mexického letectva generálem Avendañou i prezidentem veletrhu FAMEX generálem Quezadou.

Obchodní část delegace představila svou produkci a navázala kontakt s mexickými protějšky z generálního štábu a výkonných částí armády. Jednání se zúčastnily následující firmy: Aero Vodochody Aerospace, Česká zbrojovka, ELDIS Pardubice, Jablotron, LOM Trade, Mesit, Omnipol, ERA, Retia a Sellier&Bellot.

Spolupráce ve vědě a výzkumu

Šéf české diplomacie se během svého programu setkal mimo dalších ústavních činitelů také se svým protějškem Marcelem Ebrardem. Tématem jednání byla kromě aktuálních a regionálních otázek také problematika inovací a spolupráce v oblasti vědy a výzkumu. V mexickém parlamentu ministr Petříček zahájil výstavu připomínající 30. výročí sametové revoluce a 15 let od vstupu Česka do Evropské unie. Na Masarykově třídě se pak uskutečnil ceremoniál slavnostního položení květin u památníku T. G. Masaryka.

Ministr Petříček poskytl rozhovor deníku El Financero, který si můžete přečíst v příloze.

DANIELA SEDLÁKOVÁ, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Mexiku

 

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět