MEXIKO CHYSTÁ VELKÉ INVESTICE DO INFRASTRUKTURY A ENERGETIKY

I Mexiko čelí v důsledku pandemie covid-19 hospodářské krizi a dosavadní ekonomická opatření vlády se nesla zejména v duchu úspor a krácení veřejných investic. Nový investiční plán o objemu 13,7 miliardy USD (cca 1 % HDP země), který mexická vláda připravila ve spolupráci se soukromým sektorem, má tuto situaci změnit.

Mexiko chystá další investice do dopravní infrastruktury. Ilustrační foto: Shutterstock

O realizaci aktuálních 39 projektů v oblasti dopravní infrastruktury a energetiky se mohou ucházet i zahraniční firmy. Přijatý plán je prvním z investičních záměrů, které chce vláda v příštích letech ve spolupráci se soukromým sektorem realizovat. Vláda věří, že v roce 2022 by investice mohly dosáhnout až 22 % HDP. Díky aktuálním projektům plánovaným na nadcházející dva roky (detailně na webu Velvyslanectví ČR v Mexiku) by mělo vzniknout 185.000 pracovních míst.

Největší část prostředků bude směřovat do rozvoje dopravní infrastruktury, na kterou bylo vyčleněno 7,28 miliardy USD. Ty by měly financovat 28 hlavních projektů zahrnujících výstavbu nových úseků dálnic, obchvatů a křižovatek. V první fázi se bude jednat zejména o rozšíření dálnice Tuxtla Gutiérrez společností Aldesa, dálnice Tepic-Villa Unión společností Ideal a dálnice Monterrey-Laredo společností Pinfra. Dalším velkým projektem je výstavba železnice mezi hlavním městem Mexico City a Querétarem (2,35 mld. USD).

STRATEGICKÉ PROJEKTY PPP

V oblasti energetiky s celkovou investicí 4,6 miliardy USD se mají projekty realizovat v rámci čtyř „strategických“ partnerství soukromého a veřejného sektoru (PPP). Největším projektem (2,5 mld. USD) je výstavba koksovací jednotky ropné rafinérie ve středomexické Tule. Mezi dalšími energetickými projekty je plánována např. výstavba zkapalňovací jednotky v rafinérii Salina Cruz za 1,16 mld. USD či renovace koksovací jednotky v rafinérii Cadereyta za 0,71 mld. USD.

V oblasti ochrany životního prostředí, na kterou má být alokováno 92 milionů USD, se plán zaměřuje na dva hlavní projekty: integrální řešení nakládání s komunálním odpadem v centrální aglomeraci Naucalpan (75,5 mil. USD) a výstavba systému zásobování vodou pro mezinárodní letiště v hlavním městě AICM (23 mil. USD).

Zuzana Stiborová, ekonomická diplomatka

Kateřina Janíková, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Mexiku

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět