Metro ve Varšavě posílí české vagóny

Nové vagóny pro varšavské metro dodají Češi. Škoda Transportation byla letos v říjnu po více než dvou letech správních a odvolacích řízení definitivně potvrzena jako vítěz tendru na dodávku 45 nových souprav pro rozšiřující se druhou linii varšavského metra.

Vizualizace soupravy metra pro Varšavu. Foto: Škoda Transportation

Okresní soud ve Varšavě rozhodl o zamítnutí stížnosti, kterou firmy Stadler a Siemens Mobility vznesly poté, co se neúspěšně snažily o zneplatnění výsledků tendru u Státní odvolací komise (KOI). Proces odvolacího řízení tím byl ukončen. Průběh tohoto tendru a následných správních a soudních řízení podrobně monitorovalo také Velvyslanectví ČR ve Varšavě, které bylo s firmou Škoda Transportation v pravidelném kontaktu.

Jak uvedla mluvčí varšavského metra A.Bartoń, byl zahájen proces směřující  k podpisu smlouvy. Zakázka v hodnotě 1,3 mld zlotých (17, 8 miliard korun) by měla být realizována v průběhu 53 měsíců. První šestivozová souprava má být dodána do 20 měsíců od uzavření dohody. Povolení k provozu by mělo být předáno do 23 měsíců. V první fázi Škoda Transportation dodá 37 souprav, v průběhu 30 měsíců má vedení metra možnost rozšířit zakázku o dodatečných osm souprav. Česká firma také při zpracování zakázky navázala úzkou spolupráci s polskými univerzitami a projekčními kancelářemi, jako například EC Engineering.

Škoda Transportation bude již čtvrtým dodavatelem vagónů varšavského metra. V polské metropoli jezdí původní ruské vlaky, dále pak soupravy francouzského Alstomu a německého Siemense.

Nové vagony pro Varšavu mají kapacitu 1500 cestujících a budou klimatizovány. Souprava o délce 118,2 metrů se bude pohybovat maximální rychlostí 90 km/h. Definitivní podoba souprav se ovšem bude upravovat až na základě konzultací s objednavatelem po podpisu smlouvy.

Jan Tomášek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Varšavě

 

ministr Tomáš Petříček navštívil firmu Linet