Mauricius se připojil k zemím, které zakázaly jednorázové plasty

Politika ochrany životního prostředí se stala na Mauriciu jednou z hlavních priorit a vláda proto přistoupila od ledna 2021 k postupnému zákazu jednorázových plastů, ale také plastových lahví a tašek. Pro české podniky to znamená příležitost k prosazení biologicky rozložitelných obalů na mauricijském trhu.

Ilustrační foto Shutterstock

Mauricius, který je ze zemí subsaharské Afriky nejvíce přátelský k byznysu, se dlouhodobě potýká s problémem hromadění odpadu, zejména toho plastového. Tamní vláda si stanovila ochranu životního prostředí jako svou prioritu a připravila příslušnou. První reálné provádění této politiky začalo v roce 2016, kdy bylo zakázáno používání, dovoz a výroba plastových tašek. Mauricijské ministerstvo životního prostředí, řízení pevných odpadů a změny klimatu připravilo nové předpisy na postupné odstraňování plastů jednorázového použití, tašek a plastových lahví. Mauricijský ministr pro životní prostředí Kavydass Ramano představil svůj program, jak učinit Mauricius zemí bez plastů během období 2020-2024 a zahájil kampaň proti plastům v lednu 2021. Na období 2021 a 2022 byly přijaty tři fáze v odstraňování jednorázových plastů:

Od 15. ledna 2021 již platí zákaz používání, dovozu a výroby jednorázového plastového nádobí, příborů a brček. Ve druhém kroku, který začne platit od 15. dubna 2021, dojde na zákaz používání, dovozu a výroby plastových transparentních kontejnerů na jídlo, ovoce a zeleninu, potravinových obalů, brček u džusů a mléka. Třetí fáze, která nastane 15. ledna 2022, počítá se zákazem používání, dovozu a výroby biologicky nerozložitelných plastů na jedno použit. Ty se využívají v potravinářském sektoru a zahrnují kelímky a misky na mléčné produkty, jogurty, zmrzliny a dezerty, a dále i plastové podnosy pro balení čerstvých, vařených nebo předvařených potravinářských produktů, jako je maso, hamburgery, mořské plody a sýry. Ve třetí vlně se také očekává, že dojde k zákazu plastových lahví (PET) o objemu nižším než 1 l.

Firmy hledají levné řešení

Mauricijský průmysl během loňského roku žádal o odklad implementace nových předpisů k odstranění jednorázových plastů, ale vláda ve svém rozhodnutí setrvala. Výrobci se v roce 2020 potýkali nejen s uzavřením svých provozoven kvůli nemoci covid-19, ale také bojovali o nalezení biologicky rozložitelných variant obalů, které by mohli vyrábět či dovézt. I přesto, že první fáze implementace předpisů již začala platit od ledna 2021, mauricijští podnikatelé se stále potýkají s problémem nedostatku biologických variant obalů a stále hledají nová řešení.

České podniky vyrábějící alternativní biologicky rozložitelné obaly, nádobí, lahve a další produkty nahrazující klasické plasty by se mohly prezentovat na mauricijském trhu a představit tak inovativní přístup k obalům. Významným prvkem pro rozhodování bude také cena, protože původní plastové obaly byly cenově nenáročné, a proto co nejlepší biologická alternativa s nízkou cenou bude nejatraktivnějším produktem pro Mauricius.

Kristýna Maina Chvátalová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Pretorii

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět