MAKEDONCI CHTĚJÍ BÝT REGIONÁLNÍM CENTREM IT

Severní Makedonie má ambici stát se regionálním centrem informačních technologií. Vláda v této oblasti realizovala několik změn, které mají vést ke zlepšení investičních podmínek. Nejnovější změnou je snížení daní.

Ilustrační foto: Shutterstock

Vláda oznámila snížení daně ze zisku pro IT podnikání z 10 procent na 3 procenta, což by mělo vést k větší podpoře dalšího rozvoje tohoto odvětví. „Ze Severní Makedonie se novými reformami a změnami v IT sektoru pokoušíme vytvořit digitální zónu pro technologie budoucnosti. Jedná se na jedné straně o politiku podpory domácích IT společností, na druhé straně chceme dosáhnout také větší přitažlivosti pro investice zahraničních společností,“ uvedli zástupci vlády. Očekávají, že příchod investorů z řad velkých IT společností povede i k vytvoření nových pracovních míst s pozitivním vlivem na růst hrubého domácího produktu.

Zákon o elektronických dokumentech

Klíčovým krokem k digitalizaci je nedávno přijatý zákon o elektronických dokumentech. Vláda bude ve spolupráci s IT komunitou financovat inovativní řešení, která zvýší účinnost jednotlivých politik v zemědělství, vzdělávání a vnitřních záležitostech.

Snížení daně ze zisku znamená více zdrojů pro IT sektor. Očekává se, že by také měla být umožněna lepší a rychlejší komunikace mezi občany a státní správou. Prioritou bude vytvoření elektronických registrů, jako je registr občanů, registr adres a registr prostorových dat. V budoucnu by se výrazně mohla zlepšit činnost státní správy a obecně elektronického obchodu na všech úrovních.

BOHUSLAV ZAVADIL, obchodní rada, velvyslanectví ČR ve Skopji

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět