Maďarsko vypsalo další dotace na modernizaci vytápění

Od poloviny března mohou bytové domy a bytová sdružení v Maďarsku požádat o nevratnou dotaci na modernizaci systému dálkového vytápění, zařízení na regulaci tepla, ale i na výměnu radiátorů, a to v celkové výši 3 mld. forintů (220 mil. Kč).

Ilustrační foto Shutterstock

Ministerstvo inovací a technologií očekává, že program ročně ušetří více než 18 mil. kWh energie a sníží emise oxidu uhličitého o více než 4 100 tun. Maximální míra nevratné dotace je 50 % způsobilých hrubých nákladů investice. Výše podpory pro bytové domy a bytová družstva může být minimálně 150 tis. forintů (asi 11 tisíc Kč) a nejvýše 75 mil. forintů (asi 5,5 mil. Kč). Maximální výše nevratné podpory, kterou lze použít pro jeden byt, je 400 tisíc forintů (29 tis. Kč). O dotaci mohou žádat bytové domy a bytová družstva do vyčerpání prostředků dotace, ale nejpozději do konce srpna 2021.

Program na modernizaci vytápění byl zahájen v roce 2019, kdy ho úspěšně využilo 26 300 bytů, žadatelé vyčerpali 2,46 mld. forintů (180 mil. Kč). V Maďarsku bylo před zahájením první vlny programu zhruba 200 tisíc bytů se zastaralými systémy dálkového vytápění. Očekává se, že o dotaci zažádá ještě asi 170 000 bytů.

Díky dotaci lze očekávat poptávku po výrobcích v oblasti vytápění, což může přinášet příležitosti i pro české firmy.

Tanja Szelezsán, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Budapešti

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět