Maďarsko staví nové nemocnice. Soukromé i ty státní

Maďarské zdravotnictví prochází trendem rozvoje soukromých zdravotnických kapacit. Velké plány v oblasti zdravotnictví má však i maďarský stát. Pro české firmy z oboru jde o zajímavé příležitosti.

Ilustrační foto: Shutterstock

Jen v samotné Budapešti bylo v poslední době otevřeno několik soukromých klinik. V září byla otevřena nemocnice firmy Doktor24 a v říjnu následně klinika společnosti TritonLife. V první polovině roku pak byla zprovozněno i zařízení firmy Duna Medical Center. Výstavba soukromých nemocnic se přitom neomezuje pouze na Budapešť, podobná zdravotnická zařízení existují i v dalších maďarských městech. V soukromých nemocnicích probíhají i operace, takže kromě nemocničních lůžek a diagnostických přístrojů se nabízejí příležitosti pro české firmy například i v oblasti vybavení operačních sálů.

Téma možných dodávek do jedné z těchto sítí soukromých nemocnic bylo předmětem jednání zástupců podnikatelské delegace České hospodářské komory zaměřené na zdravotnictví a farmacii, kterou vedl její viceprezident Radek Jakubský. Schůzka proběhla v Budapešti letos v říjnu.

Velké plány v oblasti zdravotnictví má však i maďarský stát, který plánuje výstavbu nové velké nemocnice na jižním okraji Budapešti s kapacitou až 1200 lůžek. Měla by být schopná poskytovat služby pro asi 1,2 milionu obyvatel, a to nejen z hlavního města Budapešti, ale i z části západního a středního Maďarska.

Petr Michálek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Budapešti

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět