MAĎARSKÁ MĚSTA A OBCE JSOU NADĚJNÝMI PARTNERY PRO ČESKÉ DODAVATELE TECHNOLOGIÍ

Ač se to na první pohled možná nezdá, zajímavými obchodními partnery pro české firmy mohou být i maďarská města a obce – jakožto specifický segment stojící mimo klasické dělení B2B či B2G. Některá velká města mají i ambiciózní plány, například města Budapešť, Miskolc a Pécs byla vybrána Evropskou komisí mezi 100 evropských měst, která dostanou evropské prostředky na to, aby se do roku 2030 stala klimaticky neutrálními a chytrými městy (za Česko bylo vybráno město Liberec). Příležitosti se však nacházejí nejen ve velkých městech, ale i v menších obcích.

Foto: RTM PIX/Leskó Tamás és csapata

V maďarských městech lze již nyní narazit například na městský mobiliář české firmy mmcité, která svými produkty vybavila i maďarská ikonická místa, jako je náměstí Lajose Kossutha před budovou maďarského parlamentu. Úspěšná je v tomto směru i firma Moram CZ, která dodává do více než 100 maďarských obcí komunální technologie pro opravu silničního povrchu či likvidaci plevele.

V maďarských městech lze v prostředcích městské hromadné dopravy narazit na validátory karet a označovače jízdenek od české firmy Mikroelektronika, přičemž jen v Budapešti těchto označovačů funguje přes pět tisíc. Na české technologie lze narazit i v některých městských termálních lázních, kam dodala své protiskluzové a ochranné nátěry firma HF Servis. Maďarským municipalitám dodává například i český výrobce technologií na čištění a zadržování vody – firma Asio. Parkoviště u bývalého královského paláce ve městě Visegrád, v jehož podzemí byla v roce 1991 podepsána Visegrádská deklarace, pak zdobí chytrý informační altánek dodaný českou exportní aliancí Prvky pro smart city.

NIKDY NENÍ POZDĚ

To, že na expanzi na maďarský komunální trh není nikdy pozdě, ukazuje příklad české firmy Munipolis. Ač tato firma, nabízející chytrou digitální platformu pro komunikaci municipalit s jejich obyvateli, vstoupila na maďarský trh až v říjnu 2022, má již nyní mezi maďarskými městy a obcemi téměř sto zákazníků.

S cílem podpořit české firmy, zajímající se zejména o maďarský komunální trh, uspořádalo Velvyslanectví ČR v Budapešti společně se zahraniční kanceláří CzechTrade v Budapešti a ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Brno a maďarským Národním svazem municipalit (TÖOSZ ) proexportní akci s názvem City For The Future Budapest 2023 – CEE Expo & B2B Fórum pro udržitelný a chytrý rozvoj měst a obcí.

FOTOGALERIE

 

Foto: RTM PIX/Leskó Tamás és csapata

16 ČESKÝCH FIREM NA BUDAPEŠŤSKÉM VÝSTAVIŠTI

Cílem akce bylo umožnit osobní kontakt firem nabízejících komunální technologie se zástupci maďarských municipalit a relevantních maďarských společností. V prostorách budapešťského výstaviště se tak v rámci prezentačních stánků představilo 16 českých firem, doplněných o vystavovatele z Maďarska, Slovenska a Rumunska. Na okraj akce proběhl každoroční sněm delegátů maďarského Národního svazu municipalit, což na akci přivedlo celou řadu starostů z maďarských regionů. Kromě těchto delegátů z regionu se však akce zúčastnili i starostové, místostarostové a další představitelé maďarských velkých měst jako Debrecen, Pécs, Miskolc či  Nyíregyháza a jednotlivých obvodů hlavního města Budapešť.

Primátor hlavního města Budapešť Gergely Karácsony pak osobně zahájil networkingové setkání pro vystavovatele, které se uskutečnilo v předvečer akce v prostorách českého velvyslanectví. Velvyslanectví na okraj akce rovněž uspořádalo další ročník setkání primátorů a starostů českých a maďarských partnerských měst a obcí.

V rámci samotné akce probíhal i široký přednáškový program, který zahájil maďarský ministr pro regionální rozvoj Tibor Navracsics, jenž stejně jako následně i náměstkyně maďarského ministra energetiky Zsófia Koncz navštívil stánky českých firem. Na centrálním pódiu pak za českou stranu vystoupil například generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal či v rámci mezinárodního panelu zástupci českých měst Praha, Brno a Olomouc. Prezentační stánek měla na akci i města Brno a Debrecen, vědeckotechnologický park Starobudínské univerzity ve městě Zsámbék a městská firma budapešťského pátého obvodu (centrum pešťské části města). Akce se za podpory ČR zúčastnil formou prezentačního stánku i zastupitelský úřad Ukrajiny v Budapešti, který zde prezentoval možnosti ekonomické spolupráce s ukrajinskými subjekty.

Akce byla podpořena projektem ekonomické diplomacie Velvyslanectví ČR v Budapešti, financovaném Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Firmy z Jihomoravského kraje byly podpořeny skrze projekt „Centrum mezinárodního obchodu“ města Brna. Budapešťská obchodní a průmyslová komora finančně podpořila účast svých dobrovolných členů. Hlavní sponzorem akce byla maďarská energetická společnost MVM.

Prezentační animaci s přehledem zúčastněných firem lze nalézt na youtube.

Petr Michálek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Budapešti

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět