MAĎAŘI ZAHÁJILI VÝSTAVBU ZÁVODU NA VÝROBU A TESTOVÁNÍ VESMÍRNÝCH SATELITŮ

Maďarské město Martonvásár je mimo jiné známé tím, že na zdejším zámku rodu Brunszviků pobýval hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Nyní zde byl položen základní kámen nového závodu na výrobu satelitů maďarské firmy Remred. Měly by se zde vyrábět satelity pro nízkou oběžnou dráhu o hmotnosti až 400 kilogramů.

Ilustrace: NASA, Shutterstock

Závod by měl začít vyrábět již příští rok, přičemž se počítá s výrobou 10-12 satelitů ročně. Položení základního kamene se zúčastnil maďarský ministr národního hospodářství Márton Nagy.

Součástí závodu by mělo být i testovací centrum, které by mělo být vybaveno technologiemi umožňujícími provádět vibrační, nárazové, mechanické, termovakuové, klimatické, EMC/EMI a akustické testy. To přináší i příležitost pro české firmy dodávající technologická vybavení testovacích zkušeben, jako je například design a vybavení speciálních akustických komor.

Technologické centrum by mělo být rovněž vybaveno laboratořemi pracujícími v režimu tzv. „čistých prostor“ s certifikací ISO8 a ISO5. To rovněž přináší příležitosti pro české firmy nabízející vybavení těchto speciálně uzpůsobených laboratoří.

Petr Michálek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Budapešti

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět