MAĎAŘI SÁZEJÍ NA NOVÉ TECHNOLOGIE V AUTOPRŮMYSLU

Maďarsko posiluje orientaci na moderní technologie v automobilovém průmyslu. V zemi vznikají nová výzkumná a vývojová střediska, prohlubuje se spolupráce průmyslu s akademickým sektorem. Maďaři mají velké ambice – chtějí se stát silným regionálním technologickým hubem v oblasti elektromobility i autonomního řízení.

Vizualizace testovacího areálu ZalaZone. Foto: zalazone.hu

Díky řadě velkých investic do maďarského automobilového průmyslu by měla už během několika let výrazně stoupnout jeho produkce. Do roku 2023 by podle některých odhadů mohl tento nárůst dosáhnout více než 50 procent.

V oblasti elektromobility se Maďarsko snaží podpořit vytvoření celého dodavatelského řetězce od výroby elektromotorů po velkokapacitní výrobu baterií. Země se má stát jedním z největších výrobců baterií v Evropě. Například jen projekt firmy SK Innovation počítá s roční kapacitou 7,5 GWh. Již nyní se v Maďarsku vyrábějí elektrické autobusy, v blízké budoucnosti se počítá i se zahájením výroby elektrických osobních vozidel.

Výstavba testovacího areálu

Pokud jde o technologie autonomního řízení, maďarská vláda se snaží podpořit rozvoj tohoto segmentu mimo jiné výstavbou velkého testovacího areálu ZalaZone u západomaďarského města Zalaegerszeg. Areál by měl být vybaven telekomunikačními technologiemi 5G a umožňovat testování širokého spektra automobilových inovací.

V areálu bude možné simulovat většinu situací včetně městského provozu a vysokorychlostní jízdy po dálnici až do rychlosti 250 km/h. Mají se zde rovněž testovat koncepty typu dálniční jízdy v konvojích (takzvaný „platooning“), vzájemná komunikace autonomních vozidel a okolí při vysoké rychlosti nebo reakce autonomních vozidel na pohybující se či statické objekty – tedy například na pohyb chodců nebo statické překážky spojené se silničními pracemi. V budoucnu by se mělo testování rozšířit mimo samotný areál, diskutuje se i o možnosti přeshraničního testování společně s Rakouskem a Slovinskem.

O testovací okruh je údajně velký zájem, maďarská vláda podle vyjádření ministra pro inovace a technologie László Palkovicse jedná s 300 společnostmi, zejména z automobilového a telekomunikačního průmyslu.

Petr Michálek, ekonomický diplomat, velvyslanectví ČR v Budapešti

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět