LUCEMBURSKÝ SATELITNÍ OPERÁTOR SES KOUPIL INTELSAT. POVZBUDÍ TAK EVROPSKOU SPOLUPRÁCI

Lucemburská SES, přední evropský satelitní operátor, výrazně posílila svou pozici a možnosti akvizicí společnosti IntelSat za 2,8 miliardy eur. SES tak učinila významný krok v soutěži o přístup k internetu a přenosu dat z vesmíru. Stává se konkurentem těžkých vah v oboru, jako jsou Starlink a Kuiper.

Foto: Shutterstock

Fúze podtrhuje rostoucí význam satelitních konstelací na nízké oběžné dráze Země (LEO) pro poskytování širokopásmových internetových služeb, zejména v odlehlých oblastech, kde chybí pozemní optická infrastruktura.

ŠANCE PRO ČESKÉ FIRMY

Z uvedené akvizice plynou i nové možnosti a příležitosti pro české firmy podnikající v oblasti přenosu dat a vesmírných technologií, jelikož ve společnosti SES má svůj podíl lucemburský stát. Hlavními akcionáři společnosti SES jsou lucemburská vláda, společnost Spuerkeess a státem vlastněná investiční banka SNCI.

Předpokládá se tedy další rozšíření možností spolupráce v rámci společných evropských či bezpečnostních projektů. SES může dále expandovat v oblasti přenosu dat orientované na budoucnost. Tímto způsobem může satelitní operátor hrát rozhodující roli při poskytování internetových služeb v letecké a námořní dopravě. Satelitní služby mohou být nabízeny také spojencům NATO.

Transakce bude plně financována společností SES, což znamená, že tři hlavní akcionáři satelitního operátora nebudou muset do akvizice investovat žádný další kapitál. Stát je významným akcionářem společnosti SES a drží jednu třetinu hlasovacích práv ve správní radě.

Barbora Pláničková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Lucemburku

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět