Lucembursko spouští další podporu technologických startupů

Lucemburské ministerstvo hospodářství oficiálně zahájilo již 13. ročník projektu Fit 4 Start. Tento stěžejní akcelerační program pro začínající podniky, který spravuje vládní agentura Luxinnovation, se zaměřuje na inovativní, technologické a datově orientované společnosti.

Ilustrační foto: Shutterstock

Komplexní podpůrný program Fit 4 Start je určen startupům, jejichž podnikání je zaměřeno na inovativní technologie, jako jsou internet věcí, blockchain, big data, umělá inteligence, strojové učení, robotika, kybernetika, telekomunikace, technologie s otevřeným zdrojovým kódem anebo nové technologie; dále také pro start-upy působící v oblasti zdravotnických technologií, například v oblasti digitální terapie, digitální diagnostiky, diagnostiky a péče na dálku, zdravotnických prostředků anebo diagnostiky in vitro.

Začínajícím firmám, které uspějí ve výběrovém řízení, bude nabídnuto šestiměsíční specializované poradenství od odborníků na startupy, financování až do výše 150 000 eur, bezplatný přístup do co-workingových prostor a husté sítě podnikatelů a finančníků v rámci lucemburského ekosystému začínajících podniků. Kromě toho bude zajištěn přístup k lucemburskému vysoce výkonnému počítači MeluXina.

Od roku 2015 se do programu přihlásilo více než 2 300 začínajících podniků z celého světa a zapojilo se jich na 130, z toho více než polovina ze zahraničí. Ve finále jednotlivých ročníků absolvovalo program 99 startupů, které od ministerstva hospodářství získaly počáteční financování v celkové výši více než 10 milionů eur.

Startupy, které se dostanou do užšího výběru v této první fázi, se budou muset představit členům poroty na veletrhu Arch Summit, který proběhne 26. a 27. října v Lucemburku. Na konci této akce bude vyhlášen konečný výběr a trenérský program bude probíhat od prosince 2022 do května 2023.

Barbora Pláničková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Lucemburku

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět