Louisiana není jen ropa a plyn. Rozvíjí biotechnologie i obnovitelné zdroje

Americký stát Louisiana je známý svým petrochemickým průmyslem, rybolovem, rozvinutou námořní přepravou nebo cestovním ruchem. Nabízí ale také řadu příležitostí v biotechnologiích, rozvoji obnovitelných zdrojů energie nebo udržitelném zemědělství.

New Orleans je vyhledávanou turistickou destinací, ve městě vzkvétá i kongresová turistika. Foto Shutterstock

Energetika a petrochemie jsou jedním z hlavních tahounů ekonomiky, Louisiana je předním producentem ropy a zemního plynu v USA. Z jejích přístavů se dováží LNG také do přístavů v Evropě. Robustní petrochemický průmysl zahrnuje mnoho rafinerií a chemických závodů, zejména podél řeky Mississippi. Zemědělství a rybolov jsou dalšími pilíři ekonomiky s hlavními produkty jako sójové boby, rýže, cukrová třtina a kukuřice. Stát je také významným producentem mořských plodů, zejména krevet, ústřic a raků. Výrobní sektor zahrnuje produkci dopravního vybavení, papírenských výrobků a zpracování potravin a těží ze strategické polohy státu a rozsáhlých přístavních zařízení. Cestovní ruch a pohostinství, zejména v New Orleans, se svou živou kulturou, hudbou a kuchyní, přitahují každý rok miliony turistů. Právě proto se New Orleans každoročně stává centrem mnoha mezinárodních konferencí. Louisiana díky své poloze u Mexického zálivu hraje také klíčovou roli v mezinárodním obchodu, přičemž jižní Louisiana je jedním z největších objemových přístavů na západní polokouli.

Roste i poptávka po potravinách

Nejen české společnosti mají značné příležitosti k exportu do Louisiany například v energetice. Technologie obnovitelných zdrojů energie jsou jednou z oblastí, kde mohou uspět firmy specializující se na větrnou či solární energii, ale i další zdroje. Z rozvinutého výrobního sektoru Louisiany mohou zase těžit výrobci pokročilých výrobních zařízení a automatizační řešení. Inovace v zemědělské technice, biotechnologii a udržitelných zemědělských postupech z Česka mohou podpořit robustní zemědělský sektor Louisiany. Potraviny a nápoje jsou další oblastí, kde je neustálá poptávka po vysoce kvalitních produktech.

Jan Hladík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět