Libanonští vinaři poptávají obalové sklo i plnící linky

Nejstarší libanonské vinařství Ksara překonalo loni hranici čtyř milionů lahví ročně a poptává tak stále více obalového skla. Malí vinaři zase mají zájem o mobilní lahvovací zařízení.

Ilustrační foto Shutterstock

Vinařství bylo založeno roku 1857 jezuitskými mnichy. Nachází se v údolí Bekaa a vyrábí vína ze široké škály vinných odrůd, jako jsou Sauvignon Blanc, Gewurtztraminer, Syrah, Merlot a Cabernet Sauvignon. V roce 2020 překonalo vinařství Ksara výrobu 4 milionů lahví za rok. Vzhledem k tomu, že Libanonu chybí sklářský průmysl, je vinařství nucené dovážet ze zahraničí veškeré skleněné lahve, etikety a další obalový materiálu.

Právě v této oblasti se naskýtá velmi zajímavá příležitost pro české výrobce jak standardního obalového skla objemu 0,7 litru, tak i nestandardních lahví určených pro nekomerční účely.

Nejde ale jen o vinařství Ksara. V zemi vznikají i šance pro české výrobce a exportéry mobilních lahvovacích zařízení, která vycházejí od potřeb malých vinařů s roční kapacitou produkce asi do 200 tisíc lahví. Velvyslanectví ČR v Bejrútu v této souvislosti oslovil představitel Sdružení libanonských vinařů (Union Vinicole du Liban) s cílem získat informace o možnostech nákupu mobilních linek v ČR. Z technického hlediska je zájem o linky, které dosycují vína oxidem uhličitým, s uzavíráním lahví korkem nebo šroubovým uzávěrem.  Zájem o mobilní zařízení je dán nejenom předpokládanou finanční úsporou, ale i úsporou místa v malých vinařstvích.

Bližší informace a kontakty na vedení vinařství Ksara i na Sdružení libanonských vinařů zájemcům rádi poskytneme.

Petr Sochor, zemědělský diplomat, Velvyslanectví ČR v Bejrútu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět