LIBANONSKÝ MINIPIVOVAR MÁ ZÁJEM O VÝROBU V ČESKU

Česká ambasáda v Bejrútu byla oslovena nově vzniklým minipivovarem Elmir, který má zájem přesunout svoji výrobu pivních speciálů typu IPA, Wheat Ale a Amber Ale do Česka. Libanonské pivovarníky láká světoznámá tradice tuzemského piva, skvělá pověst zdejšího chmelu i dostatečný surovinový potenciál k výrobě sladu.

Popisek: Ilustrační foto: Shutterstock

Mladá generace libanonských pivovarníků a konzumentů piva drží krok s evropským trendem výroby pivních speciálů, které se vaří v minipivovarech (Elmir a 961 v Bejrútu, Colonel v Batrounu).

Záměrem libanonského výrobce Elmir je navázat spolupráci s některým z českých minipivovarů s cílem oslovit nejen zákazníky v ČR, ale také si otevřít trh Evropské unie, zejména Francii, kde žije nepočetnější libanonská komunita v EU.

VRCHNÍ SLÁDEK NA MISI V ČESKU

Myšlenka se datuje do roku 2019, ve kterém se vrchní sládek libanonského pivovaru Elmir zúčastnil mise do ČR v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie organizovaného českou ambasádou v Bejrútu ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR. Měl příležitost nahlédnout do procesu výroby českého piva a poznat českou pivní kulturu Ta byla ve spojitosti s prvotřídní kvalitou potřebných ingrediencí k výrobě pivních speciálů rozhodujícím faktorem při hledání zahraničního partnera pro výrobu libanonského piva v Česku.

Přesunem výroby do ČR by se produkce piva Elmir značně zlevnila, výrobek by se stal více konkurenceschopným na trhu EU a zároveň, vzhledem k možné spolupráci mezi libanonským a českým minipivovarem, by posílilo dobré jméno České republiky jako světového šampióna v pivovarnictví.

Vzhledem k tomu, že Libanon nemá žádné výrobní možnosti pro výrobu sladu, pěstování chmelu a žádný sklářský průmysl, je libanonský trh skvělou příležitostí pro české exportéry v těchto odvětvích.

Petr Sochor, zemědělský diplomat

Lýdia Skolilová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Bejrútu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět