KONGRESY, REGIONY I VIDEOHRA. ČÍŇANY LÁKAJÍ V ČESKU NEJEN PAMÁTKY
Česko má díky své atraktivitě, dostupnosti a kvalitní infrastruktuře dobré předpoklady, aby se etablovalo jako vyhledávaná destinace čínských cestovatelů. Ty přitom lákají nejen hlavní památky, ale i zážitková turistika, výlety do regionů nebo kongresy. Vyplynulo to z akce, kterou uspořádal v Šanghaji Generální konzulát ČR ve spolupráci s agenturou CzechTourism.

Pro českou počítačovou hru Kingdom Come je Čína druhým největším trhem. Řadu zejména mladých Číňanů láká i putování v reálných kulisách hry, která se odehrává na řadě míst v Česku. Foto: Warhorse Studio
Cílem semináře „Objevte krásy Česka 2025“ bylo inspirovat čínské partnery k zařazování tematicky bohatších programů do svých zájezdů a povzbudit čínské turisty k delšímu pobytu v naší zemi. Během akce bylo připomenuto nové přímé letecké spojení z Pekingu do Prahy (Hainan Airlines, třikrát týdně) i zlepšující se kvalita ubytování – od prestižních hotelů v hlavním městě až po nové možnosti v regionech, například v Mariánských Lázních, Brně nebo Zlíně. Zazněl také apel na rozšíření nabídky o méně známé, ale neméně atraktivní oblasti, jako jsou Jižní Morava, Liberecko, Ústecko nebo Olomoucko. Tyto regiony nabízejí autentické zážitky, kulturní pestrost i kvalitní zázemí pro skupinové i individuální cestování.
Po stopách Kingdom Come
Kromě kulturních a přírodních atraktivit, včetně lokalit UNESCO, nespočtu hradů a zámků či desítek lázeňských měst, roste v Česku i nabídka zážitkové turistiky. Stále větší oblibu si získává například tematický program na motivy počítačové hry Kingdom Come: Deliverance, který láká především mladší generaci hráčů, včetně těch z Číny, kteří českou hru velmi dobře znají.
Řeč přišla i na kongresové aktivity, jejichž pořádání je v Česku podle šanghajských cestovních kanceláří výhodné z hlediska nákladů a kvality. Města jako Brno, Ostrava a Plzeň se díky svému modernímu zázemí stávají oblíbenými evropskými destinacemi pro čínské firemní akce a veletrhy. V Praze navíc přibylo několik nových eventových prostor – za zmínku stojí rekonstrukce v rámci areálu Výstaviště Praha, renovované prostory divadla Nová Spirála, vybudování hotelu The Cloud One a v neposlední řadě plánované otevření osvětového centra Hydropolis.
Z debaty se zástupci cestovních agentur rovněž vyplynulo, že čínští turisté jsou ochotni za cestování utrácet a cestují rádi, jakkoliv logicky volí geograficky bližší destinace. Pokud však dostanou dostatečně silný impulz, například ve formě velké kulturní události, koncertu či tematického zážitku, jsou ochotni cestovat i dál. I tento faktor je třeba zohlednit při budoucím cílení marketingových a propagačních aktivit.
Na program navázala také česká účast na největším čínském veletrhu cestovního ruchu ITB China, který se konal také v Šanghaji. Česko zde mělo stánek v rámci evropské sekce. Vedle CzechTourismu se zde prezentovala i firma Fashion Arena Prague Outlet, která oslovuje čínské návštěvníky nabídkou kvalitního značkového zboží.
FOTOGALERIE
Na debatu s čínskými cestovními kancelářemi navázal také český stánek na veletrhu v Šanghaji. Foto: Generální konzulát ČR v Šanghaji
Počet čínských turistů roste
Loni přijelo do Česka zhruba 174 tisíc čínských turistů, což je dvakrát více než v roce 2023, ale stále výrazně méně než v roce 2019, kdy jich bylo více než 600 tisíc. Čína přesto zůstává trhem s velkým potenciálem, čemuž napomáhá i znovuzavedení přímého leteckého spojení mezi Pekingem a Prahou. Současná kapacita je sice výrazně nižší než před pandemií, ale i přesto má Česko díky své atraktivitě, dostupnosti a kvalitní infrastruktuře dobré předpoklady k tomu, aby se postupně znovu etablovalo jako vyhledávaná destinace čínských cestovatelů. Klíčový bude mimo jiné kvalitní marketing a cílená spolupráce s čínskými partnery a začlenění Česka do širších evropských itinerářů.
Jan Kubačka, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Šanghaji