Kolumbie rozproudit ekonomiku investicemi do infrastruktury

Kolumbijská ekonomika prožila slibný začátek roku, pak ale růst utnula celosvětová vlna pandemie. Vláda se proto snaží o znovunastartování ekonomiky pomocí zvýšených investičních výdajů do infrastruktury. Řada projektů se bude přitom odehrávat v sektorech, kde mohou i české firmy nabízet svá řešení.

Ilustrační foto Shutterstock

Ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla o celých 15,7 %. V reakci na tento propad kolumbijský prezident Iván Duque představil reaktivační hospodářský plán Compromiso por Colombia (Závazek pro Kolumbii). Počítá s navýšením investic za pomocí veřejných i soukromých zdrojů ve výši 40 mld. amerických dolarů a měl by ve svém důsledku znovuvytvořit 2 miliony pracovních míst. Investiční vládní plán se soustředí na projekty v oblasti čisté energetiky, zdravotnictví a podpory venkovských oblastí. Koncem září pak vláda představila rozpočet na rok 2021, ve kterém se počítá s navýšením rozpočtové položky investic o 30 %.

Administrativa prezidenta Duqueho zároveň představila 25 klíčových infrastrukturních projektů, které chce urychlit. Mezi nimi nechybí bogotské metro, o kterém se hovoří již bezmála od konce 40. let minulého století. Koncesi na tuto dlouho očekávánou stavbu vyhrálo čínské konsorcium, které oficiálně zahájilo stavbu koncem října. Dále se počítá s výstavbou nových letišť v karibské Cartageně a na ostrově San Andrés. Půjde o karibský turistický hub a letiště obsluhující takzvanou kávovou zónu – el Aerocafé. Investovat by se mělo i do rozšíření a výstavby aktuálně poddimenzovaných regionálních silničních tahů v okolí Bogoty. Mezi další velké infrastrukturní projekty patří kanál Dique a zesplavnění řeky Magdalena.  Plánují se také legislativní změny, která mají usnadnit nerostnou těžbu v některých oblastech.

Digitalizace na postupu

Vláda plánuje také podporovat iniciativy cílené na transformaci digitálního prostředí v Kolumbii. Plánují se legislativní opatření upravující práci z domova, projekty na digitalizaci státní správy a kybernetické bezpečnosti. V oblasti soukromého sektoru dynamicky rostou e-shopy, digitální a bezkontaktní služby v oblasti pohostinství, telemedicína. Důsledky lockdownu donutily i kolumbijské banky pracovat na digitalizaci běžných finančních služeb, které mohou pamětníkům připomínat bankovní služby u nás ze samého počátku 21. století.

V oblasti čisté energetiky se plánují investice ve výši 5 miliard USD. Patří mezi ně projekty na produkci čisté elektřiny ze solárních (až 7016 MW), větrných (2001 MW) ale i malých vodních elektráren (305 MW). Počítá se i s výstavbou několika zdrojů na biomasu (25MW).

Pro zájemce o přehled o veškerých státních nákupech a seznam aktuálních státních zakázek jakékoliv povahy doporučujeme navštívit webové stránky SECOP II. Další užitečné informace k výstavbě infrastruktury lze najít na stránkách Národní agentury pro infrastrukturu.

Zájemci z řad českých firem mohou zároveň využívat služeb obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Bogotě, který úzce spolupracuje se zahraniční kanceláří agentury CzechTrade. 

Fernando González, ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Bogotě

Bohdan Malaniuk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bogotě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět