Kanada přitahuje umělou inteligenci

Montréal je jako největší město provincie Québec také hlavním hubem kanadské umělé inteligence. V Montrealu vzniklo v rámci kanadského vládního programu superklastrů nové centrum Scale.ai, zaměřené právě na umělou inteligenci. Scale.ai společně s klíčovými partnery vytváří robustní ekosystém firem a výzkumných organizací. Mohou se tu zrodit příležitosti také pro české vědce a podnikatele.

Ilustrační foto: Shutterstock

Celkové investice v rámci centra Scale.ai mohou dosáhnout až 230 milionů kanadských dolarů. Pokud by české firmy a výzkumné organizace díky tomuto programu navázaly spolupráci s québeckými partnery, získaly by tak unikátní možnost, jak se propojit s jednou ze světových špiček v oblasti vývoje a aplikace umělé inteligence.

Díky vládní iniciativě bylo v Kanadě vytvořeno celkem pět superklastrů, zaměřených na výzkum a vývoj nových technologií, do kterých vláda celkově přislíbila investice ve výši 950 milionů kanadských dolarů. Kanadský program superklastrů je zaměřen na vyspělé strojírenství, digitální technologie, mořské technologie, zemědělství společně s potravinářstvím a umělou inteligenci). Každý ze superklastrů má své regionální centrum v různých kanadských provinciích, jedním z nich Scale.ai (AI-Powered Supply Chains Supercluster) v Montréalu.

Inteligentní řetězce

Scale.ai má za cíl propojit segmenty maloobchodních, výrobních, dopravních, infrastrukturních, informačních a komunikačních technologií k vybudování inteligentních dodavatelských řetězců prostřednictvím umělé inteligence a robotiky. Očekává se, že superklastr AI umožní podpořit průmyslovou spolupráci mezi firmami všech velikostí a pomůže vytvořit příští generaci inteligentních dodavatelských řetězců. Superklastr Scale.ai by měl v Kanadě do roku 2025 vytvořit na 16 tisíc pracovních míst, do kanadské ekonomiky by měl přispět částkou 16,5 miliard dolarů. Více informací o Scale.ai lze nalézt na  scaleai.ca.

Ekosystém AI, vedený primárně průmyslem, zahrnuje širokou škálu institucí, a to jak ze světa umělé inteligence, tak i z odvětví dodavatelských řetězců. Do programu je rovněž aktivně zapojen québecký akademický sektor (University of Montréal, Polytechnique Montréal, McGill University, Sherbrook University, Concordia University, École des hautes études commerciales de Montréal  – HEC a další instituce), důležité je výzkumné centrum MILA (Montréal Institute for Learning Algorithms). Toto špičkové centrum založil Yoshua Bengiem, hlavní strůjce současné infrastruktury AI v Montréalu. Kanadský koncept je podobný narůstajícímu zacílení na oblast umělé inteligence v České republice (viz Národní strategie umělé inteligence a aktivity pražského hubu prg.ai).

V případě zájmu se české subjekty, které mají o spolupráci s québeckými partnery v oblasti umělé inteligence zájem, mohou obrátit na české zastupitelské úřady v Kanadě (Velvyslanectví ČR v OttawěGenerální konzulát ČR v Torontu, či na kancelář agentury CzechInvest v Torontu).

Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ottawě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět