KAMBODŽA OCENILA ČESKOU FIRMU ZA TECHNOLOGICKOU PODPORU

Česká firma Cambodian předala na konci listopadu v Kambodži deset českých vakuovacích zařízení pěstitelům kampotského pepře, od nichž koření vykupuje v rámci projektu Pepper Field.  Za své úsilí o technologickou podporu a propagaci chráněného zeměpisného označení obdržela uznání od ministra obchodu Kambodže, který se předávací ceremonie účastnil jako čestný host. Projekt podpořila Česká rozvojová agentura v rámci Programu B2B.

Foto: EU Land and Pepper Investment

Transfer českých zemědělských a potravinářských zařízení je důležitým mezičlánkem projektu, jenž formou fair trade podporuje drobné kambodžské pěstitele pepře s chráněným zeměpisným označením již od počátku svého založení v roce 2018. Zařízení nezbytná pro třídění, sušení a vakuaci pepře využijí přibližně dvě stovky pěstitelů, s nimiž Pepper Field spolupracuje. Jedná se většinou o menší rodinné farmy, které kvůli nedostatečnému technologickému vybavení nabízely zatím svoji produkci spíše na domácím trhu, neboť ji nedokázaly samy přímo expedovat tak, aby vyhovovala náročným dovozním předpisům ve vyspělých zemích. Případně tito pěstitelé nabízeli svůj pepř přes velké místní odběratele, tím však přicházeli o část svých příjmů.

 

Fotogalerie

Foto: EU Land and Pepper Investment​

BALÍCÍ JEDNOTKY Z PARDUBIC

Zatímco letos v únoru firma Cambodian dodala do Kambodže s přispěním Programu B2B České rozvojové agentury sušičku a vakuovačku českých firem Imatech a Sušárny Konel, nyní zde předala deset menších balících jednotek od pardubické firmy VAC-STAR CZ. Realizátor projektu doufá, že díky novým technologiím by od malých farmářů, jimž navíc hodlá pomoci také dobrovolnou sbírkou, mohl v příštím roce objednat na deset tun kampotského pepře. Během slavnostního ceremoniálu informovali zakladatelé projektu Klára Dohnalová a David Pavel, kteří se akce zúčastnili na dálku formou videokonference, že se jim v rámci projektu podařilo v Česku vybrat přes 1.000.000 Kč určených na potravinovou banku pro rodiny pěstitelů pepře v Kampotu zasažených sociálními dopady covid-19.

Aktivity české firmy registrované v Kambodži jako EU Land and Pepper Investment ocenil také ministr obchodu Kambodže, který během slavnostního předání českých balících jednotek předal zástupcům firmy certifikát oceňující jejich technologickou podporu a propagaci chráněného zeměpisného označení kampotského pepře.

Štěpán Vojnár, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Phnompenhu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět