JIŽNÍ KOREA VYVÍJÍ VESMÍRNÉ TECHNOLOGIE, ČEŠI BY SE MOHLI ZAPOJIT

Jižní Koreji se v říjnu podařilo úspěšně odpálit nosnou raketu postavenou na domácí produkci. I když snaha umístit na oběžnou dráhu testovací satelit vyšla naprázdno, úspěšný start rakety je milníkem v korejském úsilí vyvinout vlastní vesmírnou a satelitní technologii. V Korejské republice se tak rýsují zajímavé šance také pro české firmy i výzkumné instituty.

Jihokorejské vesmírné centrum Naro. Foto: Shutterstock

Přímo se zde nabízí možnost navázání kontaktů České vesmírné aliance i Moravského leteckého klastru s korejskými partnery. Příležitosti pro spolupráci je možné hledat v oblasti designu a vývoje technologických softwarových aplikací, analýz satelitních dat, výroby testerů pro testování polovodičových součástek pro oblast aerospace či poradenství v oblasti kosmického průmyslu a vývoje přístrojů a technologií pro materiálový výzkum v mikrogravitaci a v kosmu.  

Vlastní start rakety Korea Space Launch Vehicle-II (KSLV-2), známé také pod označením Nuri-ho, byl 21. října o hodinu opožděn kvůli technickým problémům. Třístupňová raketa KSLV-2 na kapalné palivo měla vyslat 1,5 tunový testovací satelit na nízkou oběžnou dráhu 700 kilometrů nad Zemí.

SÁZKA NA SPOLUPRÁCI SE SOUKROMÝM SEKTOREM

Státní institut Korea Aerospace Research Institute (KARI) stál v čele úsilí navrhnout, postavit a otestovat raketu Nuri za pomoci společností soukromého sektoru. Vesmírný projekt začal v roce 2010 a stál dosud kolem 1,67 miliardy amerických dolarů. Druhý start se má uskutečnit v květnu příštího roku. Vláda spoléhá na to, že se projekt stane katalyzátorem pro vývoj soukromých vesmírných společností a posílí celkovou konkurenceschopnost průmyslu.

Do projektu vedeného společností Korea Aerospace Industries, jediným korejským výrobcem letadel, se zapojilo více než 300 společností. Hanwha Aerospace dodala motory a další díly včetně ventilů a čerpadel pohonné hmoty, zatímco společnost Hyundai Heavy Industries stála v čele vývoje odpalovací rampy. Doowon Heavy Industrial vedl výstavbu rámu rakety.

PREZIDENT MOON MÍŘÍ NA MĚSÍC

Prezident Moon Jae-in se zavázal nadále posilovat konkurenceschopnost Koreje ve vesmírném sektoru a poznamenal, že další oblastí, na kterou by se Korejci měli zaměřit, bude průzkum Měsíce. Korea na počátku roku přistoupila k dohodě týkající se americké průzkumné mise nazvané Artemis Accords. Dohoda je součástí rozšířené spolupráce v oblasti vesmíru a satelitních technologií, o které diskutovali Moon a americký prezident Joe Biden na květnovém summitu ve Washingtonu.

Korea je desátou zemí, která přistoupila k této mezinárodní dohodě navržené NASA. Podpisem dohody se Korea zapojila do výzkumu pro program Artemis, lunární průzkumnou misi NASA zaměřenou na přistání na Měsíci do roku 2024.

Pavel Kalina, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Soulu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět